Kareem Serageldin, bývalý vedúci predtstaviteľ štruktúrovaných úverov v švajčiarskej banke Credit Suisse, bol odsúdený na 30 mesiacov väzenia, v súvislosti so utajovaním strát z dvízie obchodovania s cennými papiermi krytých hypotékami.

( Súvisiace: Bankári ako Amschel Bauer Rothschild a J.P.Morgan vs. FED a tlačenie peňazí )

Serageldin bol z Veľkej Británie vydaný v apríli. V dobe jeho obvinenia vo februári roka 2012 úrady uviedli, že ak bude odsúdený môže čeliť väzeniu až do výšky 45. rokov. Preet Bharara, americký splnomocnenec pre južný obvod New Yorku, oznámil právoplatnosť tohto verdiktu v piatok neskoro večer.

Podľa výpisu z kancelárie Bharara v minulom roku, Serageldin vykonával manipulovanie cien hypotekárnych záložných listov, aby sa pokúsili zakryť stratu z obchodovania. Budúce náklady z jeho manipulácie, boli zodpovedné za 540 miliónov amerických dolárov, z 2,85 miliardy dolárov, ktoré Credit Suisse musela odpísať na začiatku roka 2008.

( Súvisiace: Ako je 9 svetových bánk vystavených derivátom o hodnote 200 biliónov dolárov (infografika) )

Serageldinovi pomocníci – David Higgs a Salman Siddiqui sa taktiež priznali a čakajú na výsledok trestu. Čelia maximálnemu trestu piatich rokov väzenia a pokute vo výške najmenej 250 000 dolárov.

Reuters, WSJ

Facebook komentár