Na konci minulého týždňa Teavana na Manhattane otvorila svoj prvý čajový bar, vo vlastníce skupiny Starbucks (symbol: SBUX), ktorý v minulom roku kúpil za 620 miliónov amerických dolárov. Vďaka rozhodne pokojnejšej atmosfére, tento prvý obchod je na prvý pohľad plnením ďalšej vízie CEO spoločnosti Starbucks – Howarda Schultza, s cieľom vybudovať celosvetovú ríšu v oblasti čajov.

Jedná sa o celonárodný reťazec obchodov s čajový produktmi, ako je aj čaj Oolong za 24,98 dolárov. Ale existuje niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť, než vsadíte proti firme Starbucks. Číslo jedna na zozname je, že nikdy, nikdy nevsádzajte proti Howardovi Schultzovi, pokiaľ sa jedná o predaj nápojov v USA.

Nielenže Schultz ponúka stravníkov kávu od nízkych cien, až po 8-dolárové špeciálne nápoje, ktoré si ľudia môžu kúpiť na viac ako 16 000 miestach po celom svete, ale v skutočnosti sa to snaží docieliť už druhykrát. Po vybudovaní spoločnosť prvýkrát, Schultz na osem rokov odišiel, len aby sa v roku 2008 vrátil po jeho nespokojnosti – s tým, čím sa spoločnosť stala v jeho neprítomnosti.

Schultz je Stevom Jobsom v oblasti káv, – teda aspoň zatiaľ.

Ďalším faktorom v prospech Starbucks je, že čaj je druhým najviac kupovaným nápojom na svete, hneď za vodou. Američania nevidia rozdiel v pití čajov od Snapple alebo Lipton, ale to len preto, že nevedia, o čo prichádzajú. Celosvetový trh čaju je o veľkosti 90 miliárd amerických dolárov. Keďže spoločnosť znižuje počet predajní Starbucks  určitých lokalitách, samotne plánuje otvoriť minimálne 1000 “Zenových” predajní Teavana v Severnej Amerike.

Môže Schultz niečo podobne vytvoriť z čaju, to čo sa mu podarilo s kávou? Nevidíme dôvod, prečo nie. Investori sa naučili dať Schultzovi výhodu pochybnosti, keď príde s nejakou novou predpoveďou.

Zdroj: ABCNews

Facebook komentár