Bayern Mníchov vyhral ďalší titul, ktorí si pridal do svojho postavenia, ako dosiahol prvú priečku v Európskom futbale – stal sa aj najcennejšie tím vo svetovom športe.

Nemecký klub prekonal svojho rivala Manchestru United a získal prvé miesto podľa ročného prieskumu od Brand Finance potom, čo minulý týždeň porazil Borussiu Dortmund a vyhral tak Ligu majstrov.

“Pôsobivé financie a rastúca medzinárodná povesť pre kvalitu futbalu, ktorú práve zažíva Bayern je hodnota značky, ktorá aktuálne dosahuje 860 miliónov amerických dolárov, čím degraduje Manchestru United na druhé miesto,” podľa ocenenia značiek agentúry Reuters.

Hodnota značky Bayernu sa oproti predchádzajúcemu roku zvýšila o 9%, zatiaľ čo u Manchester United poklesla o 2%, z dôvodu predčasného odchodu z európskej Ligy majstrov a odstúpeniu kultového trénera Alexa Fergusona.

Brand Finance uviedla: “Strata prvého miesto pre United sa môže ukázať ako dočasná, ako (nový tréner) David Moyes musí rýchlo dokázať, že môže udržať úspech svojho predchodcu.”

Manchester United má teraz hodnotu 837 miliónov amerických dolárov, nasledovaný Realom Madrid v Španielsku vo výške 621 miliónov dolárov a tímom FC Barcelona, ktorého hodnota je vo výške 572 miliónov dolárov. Dortmund je na 10. mieste, v hodnote 260 miliónov dolárov.

Najcennejším športovým tímom na svete mimo futbalu patrí značke tímu Dallas Cowboys, ktorý je v hodnote 510 miliónov dolár, podľa analýzy amerických tímov na konci minulého roka od Brand Finance.

Anglická Premier League je ešte cennejšia, ako jej nemecký ekvivalent – päť z top 10. miest v tabuľke značiek sú obsadené anglickými tímami – ale vysoko rastúce hráčskej platy, nevyhovujúce finančné riadenie a odcudzenia fanúšikov, by mohli ohroziť tento úspech.

“Lacné vstupenky, vysoká návštevnosť, demokratickú štruktúra vlastníctva a finančná prezieravosť Bundesligy teraz vyzerá, ako atraktívna alternatíva, ako futbalu teraz kraľujú nové tímy z Nemecka,” ako poznamenal generálny riaditeľ Brand Finance – David Haigh.

Hodnota značky odráža odhadované náklady, ktoré tretia strana bude musieť zaplatiť pre licencia za používanie značky a vychádza z ukazovateľov, ako je tímová výkonnosť, výnos, hodnota družstva, účasť a využitie štadiónov.

Tohtoročná správa bola spracovaná v minulom týždeň na správnom predpoklade, že by Bayern voči Dortmundu vyhrá finále Ligy majstrov na štadióne Wembley v Londýne.

Zdroj: BBC

Facebook komentár