Päť rokov od vypuknutia krízy, ceny nehnuteľností dosahujú nové maximá. Kde rastú najrýchlejšie?

1. Dubaj

Rast cien nehnuteľností (za 1 rok):

28,5%

Je to dobré obdobie pre majiteľov domov. Podľa realitnej kancelárie Knight Frank sa globálne ceny nehnuteľností ustálili na úrovni 4 % nad vrcholom z roku 2008 a dôvera vo väčšine trhov ďalej rastie.

Na vrchole rebríčkov je Dubaj, kde ceny nehnuteľností poháňa stabilný príliv zahraničného kapitálu. Stabilizácia na trhu s nehnuteľnosťami spolu so zvyšujúcim sa objemom turizmu a chuťou obchodovať zlepšuje ekonomicky výhľad v tomto malom emiráte.

( Súvisiace: Dubaj plánuje impozantný návrat )

Kate Everett-Allen z realitky Knight Frank poznamenala: “V dôsledku Arabskej jari, sú investície v Dubaji vnímané ako bezpečné útočisko na strednom východe” … “Na trhu vidíme veľa investorov z Iránu, Pakistanu a Indie”.


2. Čína

Rast cien nehnuteľností (za 1 rok):

21,6%

Stúpajúce ceny naznačujú, že pokusy tamojších úradov, “schladiť” horúci čínsky trh z nehnuteľnosťami zlyhávajú.

Kôli obmedzeným investičným možnostiam v Číne,  nehnuteľnosti sú tradične obľúbený výber zákazníkov, ktorí chcú rozšíriť svoje investičné portfólia.

( Súvisiace: Bohatí jednotlivci z Číny naďalej utekajú. Pozrite sa kam a prečo )

Dopyt po nehnuteľnostiach v krajine zostáva vysoký, keďže sa predpokladá, že stovky miliónov obyvateľov sa v nasledujúcej dekáde presťahuje z vidieka do miest.


3. Hong Kong

Rast cien nehnuteľností (za 1 rok):

16,1%

Miestni politici sa taktiež pokúšali spomaliť rast trhu s nehnuteľnosťami v Hong Kongu. Stúpajúci rast úverov v Číne a prehnane uvoľnená monetárna politika v Spojených štátoch však ďalej napomáha zvyšovať ceny na tomto trhu.

( Súvisiace: USA už v roku 2014 nie sú v zozname 10. ekonomicky najslobodnejších krajín sveta )

Zahraniční investori a investiční špekulanti sú na tomto husto obývanom ostrove významnými nákupcovia nehnuteľností.


4. Taiwan

Rast cien nehnuteľností (za 1 rok):

15,4%

Tretí v poradí z Ázie. Nízke úrokové sadzby v krajine v kombinácií s peňažnými stimulmi z USA vydláždili cestu zahraničným kupujúcim, z ktorých mnohí pochádzajú z Číny, a tým tak vytláčajú ceny nahor.


5. Indonézia

Rast cien nehnuteľností (za 1 rok):

13,5%

Najväčšia ekonomika juhovýchodnej Ázie je jedným z trhov, ktorý dosahuje slušný rast v sektore nehnuteľností. Dopyt rastúcej strednej triedy, ktorú tvorí okolo 250 miliónov ľudí tlačí na ceny domov.

Silný rast prišiel aj napriek odchodu niektorích zahraničných investorov začiatkom tohto roka, ktorí sa obávali, že Federálne rezervy Spojených štátov postupne začnú so znižovaním stimulov a tým sa odštartuje menový krach.


6. Turecko

Rast cien nehnuteľností (za 1 rok):

12,5%

Krajina sa dostala z krkolomného tempa v posledných rokoch, a momentálne Turecka ekonomika napreduje stabilne dopredu.

( Súvisiace: Korupčná kríza v Turecku zatlačila líru na rekordné minimum )

Zahraničných investorov lákajú priaznivé ekonomické podmienky, vrátane mladej a kvalifikovanej pracovnej sily a takiež strategická poloha medzi Európou a Stredným východom.


7. Brazília

Rast cien nehnuteľností (za 1 rok): 11,9%

Krajina ktorá sa pripravuje hostiť Majstrovstvá sveta vo futbale 2014 a OH v roku 2016 zažila tento rok rôzne ekonomické výkyvy, keď reči o zprísnení monetárnej politiky v USA popudili investorov vybrať peniaze von z krajiny.

( Súvisiace: Je aktuálnou investíciou roka 2014 Brazília? )

Ale vďaka lacnému financovaniu a rastúcej strednej vrstve, ceny domov pokračujú v raste.


8. Kolumbia

Rast cien nehnuteľností (za 1 rok):

11,8%

Ďalšia rýchlo sa rozvíjajúca rozvojová krajina, kde ceny domov ženie nahor kúpna sila obyvateľstva a zahraniční investori.

Everett-Allen z Knight Frank tvrdí, že vyšší disponibilný príjem vo vznikajúcich trhov pomohol posilniť celosvetové ceny, a taktiež očakáva vzostup svetového indexu v daľšom roku.

Dodáva: “Zdá sa, že opäť panuje na trhu dôvera”.


9. Nemecko

Rast cien nehnuteľností (za 1 rok):

11,2%

Centrálna banka krajiny nedávno vydala varovanie pre rýchly nárast cien nehnuteľností.

( Súvisiace: Nemecko si zo sveta berie svoje zlato späť )

Stúpajúca konzumná nálada a nízka úrokova miera pomohli rozhýbať ceny nehnuteľností v najväčšej európskej ekonomike. V očiach investorov je Nemecko stále atraktívny trh, ponúkajúci stabilitu a dobrú návratnosť.


10. U.S.A.

Rast cien nehnuteľností (za 1 rok):

11,2%

Rebríček uzatvára na 10. mieste Amerika, kde zvýšený predaj nehnuteľností a zníženie prípadov kedy banka zabavila nehnuteľnosť kôli nesplácaniu dlžníka, pohnal ceny domov vyššie. A kým úroky hypoték sú na vzostupe, tie zostávajú nízke v porovnaním s historickým štandardom.

( Súvisiace: USA dominuje na zozname zahraničných investorov do nehnuteľností )

Prebudenie na trhu s nehnuteľnosťami dôležito ovplyvnilo celkový rast ekonomiky v Spojených štátoch.

Preložil: Ondrej Ščúrik

Zdroj: MarketPlace

Facebook komentár