Vedúci ekonómovia prezidenta Baracka Obamu si myslia, že nárast dlhu študentov nie je negatívom.

Masívny nárast študentského dlhu zúčastneným stranám spôsobil celkom dosť starostí, o viedlo k zatlačeniu  výdavkov týchto dlžníkov a brzdí ekonomický rast.

Rada ekonomických poradcov, ktorá vykonáva ekonomický výskum menom Bieleho domu, v masívnej 77 stranovej výskumnej správe napísal, že opak je v skutočnosti pravdou.

Vo svojej správe uviedli: “Federálne úverové programy pre študentov pomáhajú rozšíriť prístup ku kvalitnému vzdelávaniu, čo má dlhoročné trvalé prínosy pre jednotlivca, ale aj celkovú makroekonómiu, prostredníctvom vyššej produktivity práce a rýchlejšieho rastu HDP.”

Súvisiace: Študentské pôžičky sú spoločenský problém, nie ekonomická hrozba

Základným názorom: “Ak sa umožní prístup k väčšiemu množstvu vysokoškolského vzdelania, je preukázané, že koreluje s vyššími príjmami a ekonomickou stabilitou, čiže zvýšenie objemu študentského dlhu je pozitívnym predpokladom pre americkú ekonomiku, keďže má lepšie vybavených pracovníkov a ich výdavky nakoniec podporujú rast.

Dlh študentov sa pre všetkých Američanov v roku 1996 zvýšil z 200 miliárd amerických dolárov, ku koncoročných (2015) 1,3 bilióna dolárov. Navyše v správe sa píše, že počet ľudí, ktorí sú držiteľmi študentského dlhu vzrástol z 23 miliónov v roku 2004 na viac ako 40 miliónov v minulom roku. Aj cez tento boom, v správe poznamenali, že preto existujú výhody.

CEA tvrdí, že prémiové podniky absolventom vysokých škôl v porovnaní s absolventmi bez vysokoškolského vzdelania platia viac a tento rozdiel je taktiež na historických maximách, takže prístup k vyššiemu vzdelaniu je pre Američanov prvoradý, keďže chcú bezpečnú ekonomickú budúcnosť.

Správa ďalej uvádza:

“V roku 2014, priemerný zamestnanec na plný úväzok, za celý rok vo veku nad 25 rokov, spolu s bakalárskym titulom (ale nie vyšším stupňom) zarobil zhruba o 70 percent viac ako pracovník so stredoškolským vzdelaním.

“Okrem toho, ľudia s vysokoškolským vzdelaním majú väčšiu šancu byť zamestnaní, čím dosahujú nižšiu mieru nezamestnanosti a vyššiu mieru zapojenia pracovných síl.”

Tento rozdiel medzi týmito úrovňami zamestnancov odhaduje, že ekonomický prínos určitého stupňa k jednotlivcovi pre toho s bakalárskym titulom je na úrovni 500 000 dolárov a 180 000 dolárov pre zamestnancov s akademickým titulom (viac ako maturita a menej ako bakalár). Čo je výrazne viac nad priemerným študentským dlhom vo výške 17 900 dolárov.

CEA však pohrozila názorom, že nárast študentského dlhu je rovnaký ako rast hypotekárnych úverov, ktoré nakoniec viedli k finančnej kríze. Základným argumentom podľa CEA je, že miera zadĺženia, ktorá pochádza z dlhu u študentov je iná ako u hmotného tovaru, ktorý pochádza z hypotéky.

V správe sa píše: “Na rozdiel od pôžičky, ktorá slúži pre bežné výdavky, dlh na študentské pôžičky je investíciou do ľudského kapitálu, ktorý sa zvyčajne vypláca prostredníctvom vyšších príjmov a zvýšeniu produktivity.”

Súvisiace: 
Prečo milionári pomáhajú študentom so splácaním dlhu
Som kompletne bez dlhov už rok a takto sa zmenil môj život

Na druhej strane, štúdia poukázala na rad negatívnych výsledkov zo zvýšenia dlhu:

  • Mladí ľudia oddaľujú kúpu domov, čo je vysoko stimuláciou podpory pre ekonomiku.
  • Rastúci dlh študentov môže spomaľovať tvorbu malých firiem.
  • Priemerná hlava domácnosti pod 40 rokov míňa viac na študentský dlh, ako na potraviny.

Správa taktiež uznala, že študenti, ktorí nedokončia školu neprijímajú rovnaké výhody v rozsahu platov a často sa snažia splácať úvery.

Na konci sa CEA uviedla, že prínos pre ekonomiku USA a osobné úspory každého dlžníka (študenta) prevažujú na nákladmi na prijatie ďalších úrovní študentské dlhu.

CEA uzavrela: “Vysoká škola je stále celkovo vynikajúcou investíciou a väčšina dolárov na trhu študentských pôžičiek aj naďalej financuje investície s veľkou návratnosťou pre študentských dlžníkov a hospodárstvo.“

Zdroj: CEA 

Facebook komentár