Spoločnosť Ustart zameraná na pomoc vysokoškolákom/ podnikateľom získať finančné prostriedky pre ich obchodné nápady (a splatiť tak študentský dlh), ​​je sotva rok stará a má už zástup bohatých podnikateľov pripravených pomôcť mladým.

Od spustenia v novembri 2012 prispelo viac než  200 ľudí tisíckou unikátnych investícií do projektov Upstart. Zo 120 Upstart projektov momentálne na stránke bola úspešne financovaná asi polovica.

Podnikateľ Tony Safoian z LA prispieval už od začiatku. Viedol vlastnú úspešnú cloud computing a IT konzultačnú spoločnosť SADA Systems viac ako desať rokov, v úzkej spolupráci so zakladateľmi Upstart, keď ešte pracovali pre Google.

“Chvíľu mi trvalo pochopiť ich obchodný model, ale rozhodne mám pocit, že [Upstart] má prelomový potenciál,” povedal Safoian. “Vždy sa radšej držím pri zemi, bez veľkého rizika … doslova byť zákazníkom alebo členom a takto sa integrovať.”

Ako to funguje?

Po absolvovaní prísnych previerok si budúci podnikatelia vytvoria stránku na získanie prostriedkov s ich obchodným návrhom a svojím profilom, rovnako ako to robia umelci na Kickstarter. Potom si sponzori (t.j. investori) výber z “ponuky”. Investície začínajú na $ 100, no sponzori môžu zafinancovať koľko len chcú. Na druhú stranu však Upstart môže odmietnuť investície od sponzorov, ak sa tak rozhodne.

Čo odlišuje Upstart od iných miest crowdfunding-u (financovanie davom) je možnosť pre sponzorov vystupovať ako mentor.

“[Dlh] začal vytvárať tento tlak a ja som cítil, že budem musieť žiadať o zamestnanie, z ktorého nie som nijako zvlášť nadšený.”

Pre Safoian-a, ktorý investoval $ 10.000 v siedmich Upstarts od januára, to bolo obohacujúcou skúsenosťou.

“Ponúkol som svoje mentorstvo pre všetky z nich,” povedal. “Myslel som, že to bola celkom správna voľba … a ak moja relatívne malá investícia pomôže podnikateľom alebo študentom napredovať, potom moja viera v túto platformu vzrastie.”

Medzi jeho “žiakmi” je Matthew Kulp, 23 ročný návrhár nábytku z Bostonu, ktorý študoval na Rhode Island School of Design.

Kulp, ktorý pracoval pre začínajúcu spoločnosť počas vysokej školy, sníval o založení vlastnej, ekologicky šetrnej bytovej spoločnosti. No na krku mal 27.000 dolárový dlh, ktorý mu zväzoval ruky.

“Začal som premýšľať o založení svojej vlastnej spoločnosti ešte počas školy, no visel nado mnou ten hrozný dlh,” povedal Kulp. “Začal vytvárať tlak a cítil som, že by som mal hľadať zamestnanie, pre ktoré som nebol nijako zvlášť nadšený alebo vášnivý.”

Počul o Upstart od správcu školy a šesť mesiacov po absolvovaní školy sa rozhodol, že nemá čo stratiť.

“Podporou mi dáš možnosť odložiť  moje študentské pôžičky bokom a dovolíš začať pracovať na mojej vízii o inom druhu spoločnosti,” povedal vo videu pre sponzorov na svojom profile.

V polovici apríla, asi štyri mesiace od začiatku zbierania peňazí, už upútal 19 priaznivcov, vrátane Safoian-a a vyzbieral 38.500 dolárov. Nielenže splatil úvery, ale mohol začať pumpovať prostriedky aj do svojho podnikania. Ako bonus sa oplatí mať poznatky od ľudí, ktorí už biznisom prešli.

“Skončiac školu dizajnu mám tvorivé zázemie, no nie nevyhnutne veľké chápanie niektorých obchodných zložiek,” povedal Kulp. “Takže mentorstvo sa v skutočnosti ukázalo byť tá najcennejšia vec.”

Prepojenie s jeho podporovateľmi viedlo Kulp-a k otvoreniu lacného sídla v Providence a pomohlo mu rozvíriť záujem od iných firiem a podnikateľov.

Čo z toho majú sponzori?

Buďme realisti. Príjemne hrejivé pocity sú po určitú hranicu. Byť súčasťou Upstart prispievateľov investori musia zarobiť viac ako 200 000 dolárov za rok, alebo musia mať hodnotu viac ako 1 milión dolárov. Nejedná sa o charitatívnych pracovníkov – sú to v prvom rade podnikatelia.

Pre ich starosti im je zaručené percento (až do výšky 7%) z príjmov ich Upstarts projektov po dobu 10 rokov od spustenia. Pre študentov, ktorí majú problémy odlepiť sa od zeme, alebo sú stále na škole, platia niektoré výnimky, no Safoian povedal, že už začínam vidieť plody svojich investícií.

“Dostávame sa do bodu, kde model vysokoškolského vzdelania je potenciálne tak narušený, že na Upstart uvidíme ľudí, ktorí nemajú študentské dlh, pretože do školy nikdy nechodili,” povedal. “Nie som si 100% istý, či striktné použitie týchto prostriedkov [na splatenie študentských pôžičiek] je dostatočné … ale dúfam, že v budúcnosti uvidím model, kde to nebude hlavným dôvodom fundraising-u.”

Preložil: Lukáš Jevčík

Zdroj: Money-freedom.net

Facebook komentár