Bývalý futbalový tréner klubu Manchester United – Alex Ferguson chce vydražiť tisíce fliaš archívneho vína v hodnote približne 3 miliónov libier (5 miliónov amerických dolárov).

Zbierka okolo 5000 fliaš, ktorá zahŕňa špeciálne flaše špeciálnych futbalových podujatí by mala ísť v Hong Kongu do dražby v aukčnej siene Christie’s v máji a o mesiac neskôr v Londýne.

Ferguson v tlačovej správe uviedol: “Význam môjho zbierania vín, mi slúžilo ako rozptýlenie a poskytlo mi vo svojom živote rovnováhu, ktoré mi pomohli pri rokovaniach s intenzitou a požadovanými nárokmi na moju osobu, ako trénera anglického klubu Manchestru United.”

Súvisiace: Morgan Stanley: Svet čelí globálnemu nedostatku vína

“Po mojom odchode do dôchodku mám v súčasnosti čas na návštevu miest a ľudí, ktorí sa živia svojou vášňou, takže mi dávalo zmysel predať veľké množstvo vína, ktoré som v priebehu tých rokov nazhromaždil.”

Do tejto zbierky kvalitných vín patria aj Domaine de la Romanée-Conti Burgundies a niekoľko fliaš Finest First Growth Bordeaux z ročníkov v rozmedzí rokov 1986 do 2011, čo zahŕňa časové obdobie, odkedy Ferguson bol trénerom klubu Manchester United.

Ferguson v minulom roku opustil futbalový klub a bol nahradený Davidom Moyesom, ale stal sa najúspešnejší anglickým trénerom všetkých dôb, keďže vyhral cez 20 trofejí.

David Elswood, vedúci predstaviteľ pre oblasť vína u Christie’s v tlačovej správe poznamenal: “Je až prekvapujúce, že talent Sira Alexa pri držaní si kvalitných hráčov na ihrisku sa vzťahuje aj na vyberanie si senzačných vín pre zberateľov.”

Ferguson sa prvýkrát začal zaujímať o zbieranie vín na výlet do Montpellier vo Francúzsku v roku 1991. Hovoril s majiteľom hotela, kde býval a práve on mu odporučil kúpiť svoje prvé značkové víno.

Súvisiace: Víno Mouton Rothschild 06-Bordeaux kleslo na 3-mesačné minimum – 5875 dolárov

Jeho nadšenie v oblastí vína rástlo a zbieral ďalšie flaše z celého sveta. Jedno konkrétne víno je z kolekcie “99 vintage Domaine de la Romanée-Conti Burgundy”. V roku 1999, Ferguson vyhral 3 poháry – anglickú Premier League, FA Cup a Ligu majstrov – to nemožno dosiahnuť so žiadnym iným anglickým tímom.

Ferguson v rozhovore s Christie’s povedal: “Bolo to najkrajšie obdobie môjho života. Ľudia sa ma stále pýtajú – ” Aký bol najlepší okamih Vášho života ako tréner? ” a ’99 rok je bezpochyby najlepším obdobím.”

Vína v rozsahu zhromažďovaných od 350 libier na 65,000 libier.

Ale nie všetci futbaloví tréneri majú znalosti o vínach, ktorými disponuje Ferguson.

Súvisiace: Sotheby’s korunovala kráľa kvalitných vín pre rok 2013

Ferguson Nakoniec dodal: “Mancini (tréner Galatasaray) vždy priniesol fľašu Sassicaia. Vedel, že jeho vína sú v poriadku. Arsène (tréner Arsenaluager) priniesol občas nejaké slušné víno. V Chelsea neboli príliš dobré. Musel som im pripomenúť, že by mali mať lepšie víno!”

Zdroj: TheStarOnline

Facebook komentár