Elektromobily_by_mohli_miliony_automobilovych_pracovnych_miest

Elektromobily sa stali tak populárnymi, že by podľa známeho analytika mohli v najbližších 3 až 5 rokoch stáť automobilový priemysel 3 milióny pracovných miest.

Adam Jonas z banky Morgan Stanley v konco-týždňovej analýze uviedol, že automobilový priemysel bude čeliť vážnym zmenám vo svojej pracovnej sile. Jonas uviedol, že výroba elektrických vozidiel povedie k výraznému zníženiu počtu pracovných síl, keďže spoločnosti ako Tesla od Elona Muska tlačia veľkých producentov automobilov, aby sa stali súčasťou hlavného prúdu.

Ďalej poznamenal: „Keďže automobilky presúvajú výrobu smerom k elektromobilom, očakávame zvýšený tlak na 100 rokov starý automobilový ekosystém, ktorý podporuje milióny pracovných miest po celom svete … čo predstavuje riziko pre pracovné vzťahy, príjmy a súvahu.“

Jonas si získal obľubu na Wall Street za svoje skoré, optimistické vyjadrenia na akcie spoločnosti Tesla, ako aj jeho názory smerom k elektrickým vozidlám. Nedávno začal zdôrazňovať, ako začínajúce podniky vyrábajúce elektrické vozidlá tlačia na tradičných výrobcov automobilov, aby zmenili spôsob výroby automobilov.

Súvisiace:
VW chce byť najziskovejšou elektromobilovou spoločnosťou sveta
Čína rozdrvuje sny EÚ o elektrických automobiloch

Banka Morgan Stanley odhaduje, že celosvetový dodávateľský reťazec automobilov „v rozsahu zamestnáva 11 miliónov ľudí“. Jonas poukázal na nedávne vyhlásenia generálneho riaditeľa spoločnosti VW Group – Herberta Diessa, ktorý uviedol, že na výrobu elektrického vozidla je potrebných o 30 percent menej práce, než je tomu u porovnateľného vozidla s tradičným spaľovacím motorom. Výsledkom by bolo zníženie počtu zamestnancov o viac ako 3 milióny pracovníkov, z pohľadu celosvetového automobilového priemyslu.

Ale toto číslo by sa podľa Jonasa mohlo zvýšiť.

Jonas uviedol, že technologické start-upy ako Tesla a Rivian by mohli vyrábať elektrické vozidlá za “50%-nú redukciu priamej pracovnej sily … alebo viac.” To by ešte viac znížilo celosvetovú pracovnú silu automobilových dodávateľských reťazcov. Dokonca aj pri iba 30-percentnom znížení Jonas odhaduje, že zníženie pracovnej sily by stálo automobilky “kolektívne a časom” okolo 60 miliárd dolárov.

Údržba a servis elektrických vozidiel je lacnejšia ako u tradičných automobilov, čo sú ďalšie úvahy z hľadiska pracovnej sily potrebnej na pokračujúci prechod smerom na novšie vozidlá.

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár