Fiat_Chrysler_a_Peugeot_potvrdili_dohodu_o_vytvoreni_4_najvacsieho_vyrobcu_automobilov

Peugeot (PSA) a Fiat Chrysler (FCA) v dnešnom dni potvrdili svoj úmysel pre zlúčenie, čo by predstavovalo akčný “swap” v pomere 50:50 a vytvorili by tak štvrtého najväčšieho výrobcu automobilov na svete.

Akcie novej spoločnosti budú kótované v New Yorku, Paríži a Miláne, pričom predsedom sa stane John Elkann (FCA) a generálnym riaditeľom (Peugeot) Carlos Tavares. Navrhované spojenie by údajne vytvorilo automobilku s predajom 8,7 milióna vozidiel, obratom 190 miliárd dolárov a kombinovaným počtom 400 000 zamestnancov.

Podľa objemu predaja vozidiel Volkswagen Group, Renault-Nissan a Toyota v roku 2018 obsadili prvé tri miesta v rámci popredných svetových výrobcov automobilov.

Firmy v spoločnom vyhlásení dnes ráno uviedli: “Diskusie otvorili cestu k vytvoreniu novej skupiny s globálnym rozmerom a zdrojmi, ktorú budú z 50% vlastniť akcionári Groupe PSA a z ďalších 50% akcionári FCA.”

„V rýchlo sa meniacom prostredí s novými výzvami v spojenej, elektrifikovanej, zdieľanej a autonómnej mobility by kombinovaný subjekt vedel využiť svoju silnú globálnu snahu v oblasti výskumu a vývoja a bol by tak vytvorený ekosystém na podporu inovácií a na splnenie týchto výziev s väčšou rýchlosťou a kapitálovou efektívnosťou. ”

Prvé správy o rokovaniach fúzie, ktoré by vytvorili novú skupinu v hodnote približne 50 miliárd dolárov, tento týždeň viedli k rastu cien akcií u obidvoch automobiliek. Taliansko-americká automobilka Fiat Chrysler tak v utorok zaznamenala nárast svojich akcií až o 8% a v stredu pridala ďalších 5%. Akcie spoločnosti Peugeot v skutočnosti pod dnešnom otvorení v Európe klesli o 8,8%.

Francúzsko víta dohodu

Denník Wall Street Journal s odvolaním sa na nemenované zdroje informoval, že vedúci predstavitelia firiem informovali regulačné orgány v USA a vo Francúzsku. Potvrdenie dohody prichádza zhruba päť mesiacov po tom, čo spoločnosť Fiat Chrysler ukončila rokovania o fúzií s francúzskym konkurentom – PSA Renault. Je však nepravdepodobné, že by toto nové zlúčenie čelilo rovnakým zásahom francúzskej vlády, keďže už z Paríža vychádzajú niektoré pozitívne pripomienky.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire vo vyhlásení uviedol, že dohodu privítal, ale uviedol, že Francúzsko bude obzvlášť ostražité, pokiaľ ide o zachovanie prítomnosti tohto priemyslu v krajine a umiestnenie ústredia.

V dnešnom vyhlásení poznamenal: „Táto fúzia je reakciou na potrebu konsolidácie automobilového odvetvia s cieľom čeliť výzvam ohľadom budúcej mobility.“

Nakoniec poznamenal. „Francúzsko by malo byť hrdé na svoj automobilový priemysel, ktorý preukázal svoju schopnosť výskumu a technologických inovácií, najmä v oblasti elektrických a hybridných vozidiel.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MSN

Facebook komentár