Majetok_najbohatsich_z_cinskeho_parlamentu_viac_ako_500_miliard_2017

V Pekingu bolo na stretnutí Parlamentu vidno obrovské množstvo bohatstva a moci.

Viac ako 150 miliardárov je súčasťou skupiny zákonodarcov, ktorí sa rozhodli slúžiť Národnému ľudovému kongresu, ktorý predstavuje vrchných zákonodarcov Číny a jedná sa o poradný orgán najvyšších ľudových politikov.

Ich 209 najbohatších členov má majetok v hodnote viac ako 500 miliárd amerických dolárov. S týmto výsledkom prišla Hurun Report, ktorá vydáva zoznam najbohatších jednotlivcov Číny. To predstavuje väčšiu hodnotu, ako HDP Švédska, Nigérie alebo Belgicka.

Zákonodarcovia sa v Pekingu stretávajú pred začatím každoročných stretnutí Parlamentu.

“Pony” Ma Huateng, ktorý je spoluzakladateľom a generálnym riaditeľom (CEO) veľkej technologickej spoločnosti Tencent sa stal najbohatším delegátom, s čistou hodnotou majetku na úrovni 24 miliárd dolárov. ‘Robin’ Li Yanhong, ktorý je zasa vedúcim predstaviteľom internetovej spoločnosti Baidu taktiež patrí medzi najbohatších členov, keďže jeho majetok je na úrovni 14 miliárd dolárov.

Celkové bohatstvo super bohatých čínskych zákonodarcov je podľa najnovších dostupných údajov nič, oproti ich amerických rovesníkom. Ale Národnému ľudového kongresu chýba sila amerického Kongresu.

Každo-ročné politické rokovania v Číne sú skôr z väčšej miery tzv. menším predstavením. Prebiehajú rôzne hlasovania, ale zákonodarcovia vždy skončia so schvaľovania návrhov vládnucej komunistickej strany.

Toto stretnutie bohatým jednotlivcom poskytuje šancu potriasť si rukami s niektorými, z najmocnejších členov komunistickej strany. Hlavne ale môžu nájsť obchodných partnerov, pretože nikde inde v Číne nie je na jednom mieste toľko miliardárov ako v parlamente.

Majetok_najbohatsich_z_cinskeho_parlamentu_viac_ako_500_miliard_2017_2

Tieto lobistické možnosti sú v krajine tak veľmi cenné, keďže táto strana si neustále udržiava silný vplyv na obchode krajiny.

Súčasný prezident a vedúci predstaviteľ strany Si Ťin-pching síce začal ťaženie proti úplatkom, okázalému rozhadzovaniu a agresívnym obchodníkom na burze, ale najbohatším Číňanom to neuškodilo. Podľa čínskeho časopisu Hurun sa majetok sta najbohatších poslancov od nástupu Si Ťin-pchinga do prezidentskej funkcie viac ako zdvojnásobil.

 

Zdroj: FinancialTimes, TheGuardian

Facebook komentár