Čína má v súčasnosti najviac miliardárov a to aj napriek hospodárskemu spomaleniu, prepadu akciovému trhu v ich krajine a zásahu proti korupcii.

Prieskumná spoločnosť zameraná na bohatých jednotlivcov – Hurun prišla s informáciou, že Čína má v súčasnosti 568 miliardárov a Spojené štáty iba 535, ale aj tak sú krajinami s najväčšou populáciou miliardárov na svete.

Podľa spoločnosti Hurun, populácia čínskych miliardárov prvý-krát prekonala populáciu USA v auguste a od minulého roka ich počet celkovo vzrástol o 90 jednotlivcov.

Súvisiace: V Číne sa každý týždeň stane niekto miliardárom

Dáta spoločnosti Hurun sú však predmetom mnohých diskusií, keďže sa v niektorých ohľadoch líšia od tých, ktoré uvádza časopis Forbes a iné výskumné spoločnosti z oblasti bohatstva, ktoré, pokiaľ ide o počet miliardárov, USA stále radia ďaleko pred Čínu. Podľa časopisu Forbes z roku 2015 Čína má 335 miliardárov, čo je menej ako 536 miliardárov v Spojených štátoch.

Hurun uviedla, že celý svet má aktuálne 2 188 miliardárov, čo je nárast o 99 jednotlivcov z roku 2014 a znamená aj nový rekord. Napriek tomu uviedla, že rast miliardár po celom svete spomaľuje spolu s ekonomikou. Celkové bohatstvo svetových miliardárov v roku 2015  vzrástlo o 9 percent na 7,3 bilióna amerických dolárov, čo je viac než kombinované údaje HDP z Nemecka a Veľkej Británie. Prvýkrát však Peking taktiež predbehol New York, ako hlavné mesto sveta pre miliardárov v pomere 100:95.

Rupert Hoogewerf, ktorý je predsedom predstavenstva a hlavným predstaviteľom spoločnosti Hurun Report poznamenal: “Napriek svojmu vlastnému spomaleniu a klesajúcim akciovým trhom, počas minulého roka sa Číne podarilo vytvoriť viac nových miliardárov ako ktorákoľvek iná krajina na svete, hlavne z dôvodu nových záznamom.”

Hoogewerf však nespomenul, prečo sa čísla od spoločnosti Hurun líšia od časopisu Forbes. Keďže určenia osobného bohatstva ľudí je naozaj ťažké, najmä v ekonomike tak nepriehľadnej ako je Čína.

Napriek tomu sa už skôr povedal, že výsledky spoločnosti Hurun sú podhodnotené.

Hoogewerf počas minulého roka poznamenal, že Hurun Report je schopnou identifikovať približne len 50% miliardárov v krajine a zhruba ďalších 15% čínskych majetkov sa pred verejnosťou skrýva aj naďalej.

“Niektorí ľudia zámerne držia ich majetok v tajnosti, pretože … ho získali nelegálnym spôsobom.” … “Niektorí jednoducho o tom nechcú hovoriť.”

Súvisiace: Zmizol ďalší čínsky miliardár

Hurun uvádza, že hlavným zdrojom bohatstva pre miliardárov Číny sú nehnuteľnosti, ktoré vytvorili 117 miliardárov. Výroba vytvorila 94 svojich miliardárov, zatiaľ čo technológia mali za následok 68 miliardárov.

Za najbohatšieho muža v Číne sa považuje Wang Jianlin, ktorý je predsedom skupiny Dalian Wanda Group, s majetkom 26 miliárd dolárov.

Správa uvádza, že Čína má najväčší počet miliardárov, ktorí sú mladší ako 40 rokov – 28. Čína má tiež najväčší počet žien, ktoré môžu za svoj majetok vlastným pričinením – 93 zo 124 podobných miliardáriek po celom svete.

Zdroj: Hurun, Fortune

Facebook komentár