Keď bol James Foley minulý týždeň popravený v islamskom štáte, stal sa 32. novinárom, ktorý bol v roku 2014 zabitý – podľa  Výboru na ochranu novinárov (CPJ).

CPJ sa snaží dokumentovať každú prácu v súvislosti s úmrtím členov médií už od roku 1992. Z dát CPJ sme vytvorili obrázok zobrazený nižšie, ktorý poskytuje informácie o zabitých novinárov po celom svete v poslednom desaťročí.

CPJ definuje novinára ako “človeka, ktorí poskytuje správu alebo komentár k verejným záležitostiam prostredníctvom akéhokoľvek média – vrátane tlači, fotografií, rozhlasu, v televízii a on-line”. Táto skupina zahŕňa aj zamestnaných a nezávislých novinárov, bloggerov a občianskych novinárov.

Čísla sme použili v prípadoch, ktoré CPJ definuje ako smrť priamo závislú na práci jedinca, ako novinára:

“Považujeme ich za platné iba vtedy, keď sa presvedčí, že novinár bol zavraždený v priamej odvete za jeho prácu, bol zabitý v prestrelke pri bojových situáciách, alebo bol zabitý pri plnení nebezpečných úloh. Medzi ne nerátame novinárov, ktorí boli zabití pri nehodách, ako sú automobilové, alebo letecké tragédie.”

Od roku 2004 bolo zabitých 619 novinárov.

Zaujímavé je, že zatiaľ čo zabitie James-aa Foley-a viedli  mediálne debaty  o nebezpečenstvách nezávislých novinárov, ktorí cestujú do zahraničných konfliktov, drvivá väčšina novinárov zabitých v poslednom desaťročí boli miestny reportéri.


Zdroj: GlobalPost

Facebook komentár