Google-vytvara-nastroj-umelej-inteligencie-AI-pre-novinarov

Spoločnosť Google vyvíja nástroj umelej inteligencie (AI) pre vydavateľov správ, ktorý dokáže generovať texty článkov a titulky, a upozornila na to, že táto technológia môže čoskoro zmeniť novinársky priemysel.

Technologický gigant vo svojom vyhlásení uviedol, že chce spolupracovať so spravodajskými redakciami na využití tohto nástroja umelej inteligencie (AI) v rámci ich pôsobenia.

Hovorca spoločnosti Google poznamenal: “Naším cieľom je dať novinárom možnosť voľby pre využívanie týchto nových technológií spôsobom, ktorý zvýši ich prácu a produktivitu,” … “rovnako ako sprístupňujeme asistenčné nástroje pre ľudí v službe Gmail a v Dokumentoch Google.”

O tomto úsilí ako prvý informoval denník The New York Times, ktorý uviedol, že projekt sa interne označuje ako “Genesis” a bol predstavený denníkom The Times, The Washington Post a spoločnosti News Corp, ktorá vlastní denník The Wall Street Journal.

Vo vyhlásení spoločnosti Google sa neuvádzajú mená týchto mediálnych spoločností, ale uvádza sa, že spoločnosť sa zameriava najmä na “menšie vydavateľstvá”. Dodala, že cieľom projektu nie je nahradiť novinárov ani ich “základnú úlohu… pri podávaní správ, tvorbe a overovaní faktov v článkoch”.

Nový nástroj prichádza v čase, keď sa technologické spoločnosti vrátane Googlu predháňajú vo vývoji a zavádzaní tvorby nových generatívnych funkcií umelej inteligencie do aplikácií používaných na pracovisku s prísľubom zefektívnenia úloh a zvýšenia produktivity zamestnancov.

Tieto nástroje, ktoré sa trénujú na základe online informácií, však vyvolávajú obavy aj z dôvodu, že sa môžu mýliť vo faktoch alebo vytvárať “vymyslené” odpovede.

Spravodajský portál CNET začiatkom tohto roka musel vydať “zásadné” opravy po tom, ako experimentoval s použitím nástroja AI na písanie článkov. A to, čo mal byť jednoduchý príbeh o “Hviezdnych vojnách” napísaný umelou inteligenciou, ktorý začiatkom tohto mesiaca uverejnil portál Gizmodo, si podobne vyžiadal opravu. Obe médiá však uviedli, že v používaní tejto technológie budú naďalej pokračovať.

 

Zdroj: ZDnet

Facebook komentár