Biden vs. kryptomeny.

Biden vs. kryptomeny.

Biden navrhuje zvýšiť najvyššiu dlhodobú sadzbu dane z kapitálových výnosov z 20% na 39,6% pre tých, ktorí zarábajú viac ako 1 milión dolárov. Toto zvýšenie daní by malo nepriaznivý dopad na tzv. “krypto veľryby“, ktoré sedia na veľkých množstvách nerealizovaných ziskov.

Ako sa v súčasnosti zdaňujú kapitálové zisky z kryptomien?

Daň z kapitálových výnosov je daňou, ktorú platia v USA pri likvidácii kapitálových aktív, ako sú kryptomeny a akcie. Sadzba dane sa uplatňuje na dosiahnuté zisky (rozdiel medzi predajnou cenou a sumou, ktorú ste za mincu zaplatili) pri vyplatení a/alebo výmene jednej kryptomeny za druhú.

Krátkodobé kapitálové zisky nastanú, keď predáte mincu po jej držaní menej ako 12 mesiacov. Tieto zisky sú zdaňované ako pravidelný príjem a hraničná sadzba dane sa pohybuje od 10% do 37%.

Tabuľka: Daň z príjmov v roku 2020:

Ako-moze-Bidenovo-zvysenie-dani-ovplyvnit-drzitelov-kryptomien-sadzby-USA

Dlhodobé kapitálové zisky nastanú, keď predáte mincu po jej držaní dlhšie ako 12 mesiacov. Tieto zisky sú zdaňované buď 0%, 15% alebo najvyššou sadzbou 20% v závislosti od stavu registrácie a výšky príjmu.

Tabuľka 2: Dlhodobé sadzby dane z kapitálových výnosov do roku 2020:
Ako-moze-Bidenovo-zvysenie-dani-ovplyvnit-drzitelov-kryptomien-sadzby-USA-kapitalove

Bidenov návrh

Biden navrhuje zvýšiť najvyššiu dlhodobú sadzbu dane z kapitálových výnosov z 20% na 39,6% pre tých, ktorí zarábajú viac ako 1 milión. Aj keď sa zdvojnásobenie daňovej sadzby javí ako alarmujúce, nemusí to mať rozsiahly dopad.

V roku 2018 podalo daňové priznanie na IRS (Daňovému úradu USA) okolo 153 miliónov daňovníkov. Medzi nimi len zhruba 540 000 oznámilo upravený príjem presahujúci milión dolárov, čo predstavuje menej ako 1% amerických daňových poplatníkov. Ak by návrh zákona prešiel, tejto malej časti daňových poplatníkov by vznikli výrazne vyššie daňové účty za dlhodobé kapitálové zisky. Do tohto malého segmentu daňových poplatníkov s vysokými príjmami môžu patriť aj kryptohodleri sediaci na veľkých nerealizovaných dlhodobých ziskoch, ktorí chcú tieto pozície vyplatiť skôr, ako sa začne zvyšovať vyššia daňová sadzba. Preto môžeme pred novým krypto-zdaňovaním vidieť veľké výpredaje (keďže pravdepodobne nasledujú ďalšie nákupy za vyššiu cenu).

Bidenova politika chce taktiež vykonať zvýšenie najvyššej bežnej sadzby dane z príjmu z 37% na 39,6%. To znamená, že jednotlivci, ktorí zarábajú mzdy v kryptomene, generujú bežný príjem z ťažby kryptomeny, vkladom alebo krátkodobým kapitálovým ziskom a dosahujú približne 500 000 dolárov ročného príjmu, by zaznamenali mierny nárast daní.

Je potrebné poznamenať, že podrobnosti týkajúce sa uplatňovania hranice 1 milióna dolárov a dátum účinnosti nových pravidiel stále nie sú známe.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Fortune

Facebook komentár