Je-to-oficialne-Kryptomeny-su-infrastrukturou

Vyjednávači senátu – nie vždy známi svojimi technickými znalosťami – na začiatku tohto týždňa dosiahli prielom v oblasti predpisov, ohľadom online transakcií známych ako kryptomeny.

Prielom je významný z dvoch dôvodov:

1) Vyjednávači dokázali dosiahnuť dvojstranný konsenzus
2) Zaoberá sa prevažne novým odvetvím, ktoré používa technológiu blockchain pre online transakcie

Tzv. vedúci vyjednávač, senátor Pat Toomey, to na začiatku povedal otvorenejšie a kryptomeny označil za „problém, ktorý nás znepokojuje“.

Ďalší hlavný vyjednávač, senátorka Cynthia Lummisová, to označila za „novú oblasť pre veľký počet čelenov v americkom Senáte“.

Priemerný vek Senátu je 64,3 roka a Bieleho domu je 58,4 roka. A podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Gallup, spomedzi americkými investormi nad 50 rokov, 76% z nich tvrdí, že o kryptomenách ani nepočulo.

Ustanovenie o dani z kryptomien, bolo minulý týždeň na poslednú chvíľu vložené spomedzi návrh zákona o infraštruktúre v objeme 1,2 bilióna dolárov, čo zároveň celé rokovania komplikovalo, pretože vznikol sporný spor o navrhovaných požiadavkách pre vykazovanie daní pre transakcie s kryptomenami. Zároveň to vyvolalo ostrý protest verejnosti voči pôvodnému zneniu legislatívy. V pondelok Toomey a Lummis oznámili zmeny a doplnenie ustanovenia, ktoré bolo vyjednané s ministerstvom financií, zamerané na reguláciu digitálnych aktív, vyžadovaním sprostredkovateľov, aby svoje transakcie hlásili.

Súvisiace:
Ako sa USA stali novým svetovým uzlom na ťažbu bitcoinov?
Nemecké inštitucionálne fondy môžu do kryptomien investovať až 20%

Teda, 1. augusta tak Senát zverejnil navrhovaný návrh zákona o infraštruktúre, ktorý obsahoval ustanovenie, ktoré by zaviedlo prísnejšie pravidlá týkajúce sa zdaňovania „digitálnych aktív“ .

Ustanovenie by vyžadovalo, aby makléri hlásili zisky vo forme typu 1099, okrem toho, že transakcie v hodnote viac ako 10 000 dolárov budú hlásené daňovému úradu (Internal Revenue Service), ktorý tým už je poverený.

Ustanovenie sa však stretlo s odporom , pretože obhajcovia kryptomien tlačili na zákonodarcov, aby objasnili definíciu „brokerov“.

V súčasnosti návrh zákona definuje makléra ako „každú osobu, ktorá (za odplatu) je zodpovedná za pravidelné poskytovanie akýchkoľvek služieb, ktoré vykonávajú prevody digitálnych aktív v mene inej osoby“, čo je podľa obhajcov príliš široké znenie. Primárnou obavou je, že súčasná definícia by sa zamerala na baníkov, vývojárov, stakerov a ďalších, ktorí nemajú zákazníkov, a preto by nemali prístup k informáciám potrebným na splnenie požiadaviek.

Výsledkom bolo, že obhajcovia kryptomien lobovali za účet počas celého minulého týždňa a v pondelok Sens. Pat Toomey, R-Pa., Cynthia Lummis, R-Wyo., Kyrsten Sinema, D-Ariz. a Rob Portman, R-Ohio, navrhli kompromisný pozmeňujúci a doplňujúci návrh. Na to, aby bol tento kompromisný dodatok prijatý, musí Senát dosiahnuť jednomyseľný súhlas.

V rokovacej skupine boli aj republikánsky demokrat Rob Portman a demokrati Mark Warner a Kyrsten Sinema.

Lummis ďalej poznamenal: „Hlavným bodom je, že sme zistili, koho v Senáte zaujíma táto téma a kto možno predtým nevedel nič o kryptomenách.” Wyomingský republikán dodal: „Konečne sme dokázali, že existuje veľa ľudí, ktorí sa zaujímajú o digitálne aktíva, a v súčasnosti majú kontakt na svojho senátora.“

Americkí investori už prejavujú rastúci záujem o kryptomeny ako Bitcoin. Podľa rovnakého nedávneho prieskumu verejnej mienky inštitútu Gallup medzi dospelými s 10 000 dolármi a viac investovanými do akcií, dlhopisov alebo investičných fondov, či už v rámci alebo mimo penzijných fondov, 6% uviedlo, že vlastnia virtuálnu menu bitcoin. To predstavuje nárast iba z 2%, ktorí povedali to isté v máji 2018. Toto číslo sa u investorov mladších ako 50 rokov šplhá ešte vyššie, na hodnotu 13%.

Gallup prirovnáva súčasné úrovne vlastníctva bitcoinov k zlatu, ktoré vlastní 11% investorov.
Lummis uznal, že „tento ekosytém sa pohybuje naozaj rýchlo, inovácie fungujú takým rýchlym tempom, že sa pravdepodobne budeme musieť k tejto téme znova vrátiť“, ako aj so zmenami a doplneniami v rámci „legislatívy, ktorá v tomto priestore stanovuje niektoré definície“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár