Najvacsi_exporteri_sveta_krajiny

Po prvýkrát za desaťročia sa zdá, že obchodné bariéry sa vo svete navyšujú.

Rokovania okolo Brexitu pomohli vytvoriť prostredie neistoty, zatiaľ čo zavedenie amerických colných sadzieb na dovozy ocele a hliníka spolu s výslednými odvetnými opatreniami vytvorili hmatateľnejšie prekážky medzinárodnému obchodu.

V súčasnosti je dokonca vidno aj negatívnu rétoriku pochádzajúcu z Washingtonu DC, kde sa jedná o sadzby pre tovar pochádzajúci z Číny v hodnote 200 miliárd dolárov a nové rokovania NAFTA sä už dlhší čas na programe prezidenta Trumpa.

Súvisiace: Vyrobené v USA: Nemecké automobily Trump nechce!

Stretnutie G7 v Kanade tiež poskytlo nedávne informácie o stave existujúcej obchodnej atmosféry. Po prvýkrát v nedávnej spomienke stretnutia vodcov Západu to bolo napäté, čo viedlo k negatívnym vyjadreniam ako aj obvineniam, čo vyvolalo dojem, že najhoršie ešte len môže prísť.

Kto sú najväčší vývozcovia sveta?

Vzhľadom na to, že sa prostredie okolo obchodu sa mení, stojí za zmienku, že krajiny, ktoré majú najväčšie podiely v medzinárodnom obchode, čelia naozaj rozsiahlym negatívam.

Import a export majú význam, ale dnešná mapa sa zameriava výhradne na najväčších svetových exportérov. Každá krajina je zoradená do poradia na základe najnovších údajov o vývoze zo Svetovej obchodnej organizácie za rok 2017 a krajiny s exportom menším ako 20 miliárd dolárov sú úplne vylúčené.

Tu je 10 krajín s najväčším exportom pre rok 2017:

Najvacsi_exporteri_sveta_krajiny_zoznam

Čína vedie rebríček s ročným vývozom o objeme 2,26 bilióna dolárov, ale krajina má taktiež značnú populáciu obyvateľov vo výške takmer 1,4 miliardy.

Nemecko, ktoré je masívnym vývozcom automobilov každoročne do zahraničia posiela tovar o neuveriteľných 1,45 bilióna dolárov a to aj napriek tomu, že má len 83 miliónov obyvateľov. To je ohromujúci export pri hodnote 18 000 dolárov na obyvateľa.

Spojené štáty sú druhým najväčším exportérom sveta z hľadiska absolútnej hodnoty. Avšak, ak ho porovnáte na základe počtu obyvateľov s obyvateľstvom ako je Nemecko, je jasné, že USA sa vo všeobecnosti spoliehajú menej na vývoz. V roku 2017 krajina vyviezla tovar o hodnote 1,55 bilióna dolárov, čo je približne 4 800 dolárov na osobu.

Mapa najväčších exportérov sveta – krajiny:

Courtesy of: Visual Capitalist

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: HowMuch.net

Facebook komentár