Najvacsia-obchodna-dohoda-sveta-uz-v-januari-realitou

Najväčšia obchodná dohoda sveta, ktorá zahŕňa Čínu a vylučuje USA, vstúpi do platnosti v januári budúceho roka.

Stalo sa tak, keď Austrália a Nový Zéland oznámili, že dohodu ratifikovali.

Regionálne komplexné ekonomické partnerstvo alebo RCEP v priebehu minulého roka podpísalo 15 ázijsko-tichomorských krajín. Tieto krajiny sú 10 členmi Združenia národov juhovýchodnej Ázie a 5 z nich sú najväčšími obchodnými partnermi sveta – Čína, Japonsko, Južná Kórea, Austrália a Nový Zéland.

Austrália v utorok vo vyhlásení uviedla, že jej ratifikácia (spoločne s Novým Zélandom) otvorila cestu k tomu, aby dohoda vstúpila do platnosti 1. januára 2022 a umožnila RCEP dosiahnuť „míľnik“.

Nový Zéland potvrdil svoju ratifikáciu v samostatnom vyhlásení, v rámci dnešného dňa.

RCEP nadobudne platnosť 60 dní po tom, čo dohodu ratifikuje minimálne šesť členov ASEAN a traja signatári mimo ASEAN.

Obrázok ukazuje krajiny, ktoré tvoria hlavné svetové obchodné dohody s označním RCEP, CPTPP a ASEAN
Najvacsia-obchodna-dohoda-sveta-uz-v-januari-realitou-mapa

Na webovej stránke austrálskeho ministerstva zahraničných vecí a obchodu sa uvádza, že krajiny ASEAN-u, ktoré dohodu zatiaľ dohodu ratifikovali sú Brunej, Kambodža, Laos, Singapur, Thajsko a Vietnam. Okrem Austrálie a Nového Zélandu sú ďalšími krajinami mimo ASEAN, ktoré tiež ratifikovali RCEP, Čína a Japonsko.

Táto obchodná dohoda s označením RCEP pokrýva trh s 2,2 miliardami ľudí a celosvetovú produkciu o objeme 26,2 bilióna dolárov. Partnerstvo vytvorí obchodné zoskupenie, ktoré pokrýva približne 30 % svetovej populácie, ako aj globálnu ekonomiku.

Je tiež väčšia ako iné regionálne obchodné bloky, ako napríklad dohoda medzi Spojenými štátmi, Mexikom a Kanadou (USMCA) a Európska únia.

Analytici uviedli, že ekonomické výhody RCEP sú skromné a bude trvať roky, kým sa prejavia.

Napriek tomu bola dohoda všeobecne vnímaná ako geopolitické víťazstvo Číny v čase, keď ekonomický vplyv USA v Ázii a Tichomorí upadol.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár