EU_a_Japonsko_podpisali_obchodnu_dohodu_ktora_pokryva_tretinu_svetoveho_hospodarstva_top

Európska únia a Japonsko v priebehu dnešného dňa podpísali obrovskú dohodu o voľnom obchode, ktorá znižuje alebo odstraňuje sadzby na takmer všetkých tovaroch.

Dohoda zahŕňa 600 miliónov ľudí a takmer tretinu globálnej ekonomiky. Taktiež sa jedná o dôležitú podpora globálneho obchodného systému, ktorý je stále viac ohrozovaný protekcionizmom.

Zrušia tarify na európsky vývoz, ako je syr a víno. Japonské automobilové a elektronické firmy budú čeliť v Európskej únii nižším prekážkam.

Zrušenie obchodných bariér je v úplnom kontraste s prístupom, ktorý nastolil americký prezident Donald Trump, ktorý uložil sadzby na celý rad zahraničných tovarov a pohrozil, že podnikne ďalšie kroky.

Súvisiace: Európa a USA majú najdôležitejšie obchodné vzťahy na svete

Donald Tusk, ktorý je predsedom Európskej rady, uznal dohodu za “najväčšiu bilaterálnu obchodnú dohodu v histórií.”

V písomnom vyhlásení poznamenal: “Vzťahy medzi Európskou úniou a Japonskom neboli nikdy silnejšie,” … “Geograficky, sme ďaleko od seba, ale politicky a ekonomicky by sme sa sotva mohli stať bližšími.”

Japonsko a Európska únia podľa údajov EÚ v minulom roku zobchodovali tovar a služby o hodnote približne 129 miliárd eur (152 miliárd dolárov).

Partner spoločnosti Baker McKenzie – Ross Denton povedal, že dohoda podpísaná v utorok posiela “veľmi silný signál americkej administratíve, že EÚ a Japonsko (dvaja hlavní obchodní partneri USA) vidia výhody v odstraňovania bariér a znižovaniu a nie zvyšovaniu ciel”.

Komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmströmová minulý mesiac povedala, že Európa je ochotná znížiť niektoré svoje tarify a spolupracovať so Spojenými štátmi. Administratíva Trump však na rokovaniach “zavrela dvere” a následne uvalila tarify na oceľ a hliník z EÚ. Nové americké tarify na európske automobily by mohli čoskoro nasledovať.

Trump na začiatku svojho predsedníctva tiež vytiahol Spojené štáty z trans-tichomorského partnerstva, čo bola ďalšie obchodná dohoda, ktorá znižovala tarify a obchodné bariéry pre zostávajúcich signatárov.

Súvisiace: Mapa: Najväčší importéri sveta – krajiny

Priemerné globálne tarify sú v blízkosti rekordných minimálnych hodnôt. Výrobky EÚ v súčasnosti čelia priemernej sadzbe 1,6% pri vstupe do Japonska, zatiaľ čo japonské výrobky sú podľa Svetovej obchodnej organizácie v Európskej únii na hodnote 2,9%.

Napriek tomu Európska únia uviedla, že tarify stáli jej spoločnosti každým rokom 1 miliardu eur.

Očakáva sa, že obchodná dohoda vstúpi do platnosti v roku 2019 po tom, čo ju schvália zákonodarcovia na oboch stranách.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár