Založenie nového podniku na Novom Zélande trvá menej ako jeden deň. Vo Venezuele, to trvá až 230 dní.

Tento zarážajúci rozdiel pomáha vysvetliť, prečo Svetová banka ohodnotila Nový Zéland ako najjednoduchšie miesto pre podnikanie na svete a prečo sa Venezuela dostala až na 187. priečku zo 190 ekonomík.

Súvisiace: 10 najlepších krajín pre život a prácu v zahraničí

V aktuálnej tohtoročnej správe je tak prvýkrát, kedy Nový Zéland získal toto prvé miesto v rebríčku. Tým prekonal Singapur, ktorý sa udržal na vrchole v posledných desiatich rokoch.

Nový Zéland zaznamenal najvyššie svetové skóre na svete v 5 z 10 ukazovateľov na ktoré sa Svetová banka pozerala. Patrí medzi ne začatie podnikania, získanie stavebného povolenia, registrácia majetku a získanie úverov.

Spojené štáty z celkového rebríčka klesli o jedno miesto – zo siedmeho na ôsme miesto. Boli vysoko zaradené najmä v oblasti získania úverov a situáciou v oblasti nesolventných firiem – ale utrpel docela negatívne hodnotenie v oblasti začatia podnikania (51. miesto na svete).

Podľa štúdie Svetovej banky, v priebehu minulého roka nepatrila medzi jednu z 137 ekonomík po celom svete, ktoré nakoniec uľahčili okolnosti pre spustenie a prevádzku malých a stredných podnikov.

Medzi top tri miesta, ktoré najviac vylepšili svoje podnikateľské prostredie skrz nedávne reformy patrí Brunej, Kazachstan a Keňa.

Súvisiace: Nový Zéland rokuje o pláne dať ľuďom zadarmo peniaze, bez záväzkov

Najhoršou ekonomikou po celom svete je Somálsko, ktorá do predošlých ročných rebríčkov nebola zahrnutou. Vojnou spustošený národ na východe Afriky je obzvlášť negatívne hodnotený pre platenie daní (Svetová banka poznamenala, že takáto prax v Somálsku neexistuje) a ochranu menšinových investorov.

Tu je top 10:

1. Nový Zéland

2. Singapur

3. Dánsko

4. Hong Kong

5. Južná Kórea

6. Nórsko

7. Veľká Británia

8. USA

9. Švédsko

10. Macedónia

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WorldBank, Fortune

Facebook komentár