Nemecky_start_up_Lilium_sa_priblizil_k_tomu_aby_sa_lietajuce_auta_stali_realitou

Nemecká letecká spoločnosť Lilium predviedla zábery svojho elektrického lietajúceho taxi, ktorý vzduchom cestoval rýchlosťou až 100 kilometrov za hodinu (62 míľ za hodinu).

Spoločnosť v utorok oznámila dokončenie prvej fázy testovania na svojom päťmiestnom lietajúcom automobile Lilium Jet, čo predstavuje vývoj, ktorý spoločnosť posunie bližšie k jej cieľu, keďže chce do roku 2025 začať poskytovať komerčné lety.

Hlavný obchodný riaditeľ spoločnosti, Remo Gerber poznamenal, že v máji, keď firma Lilium prvýkrát predstavila lietadlo, ktoré vzlietlo, na chvíľu sa vznášalo a opäť pristálo, tím za celým projektom bol „v slzách“.

Gerber v rozhovore ďalej poznamenal: „Odvtedy sa uskutočnili stovky testov“, … “Už začala byť bežná realita, keď sme videli, že letí, ale sme veľmi nadšení, že to môžeme ukázať svetu.”

Lilium Jet, ktoré je pilotované na diaľku zo zeme, má dve paralelné krídla vybavené celkom 36 elektrickými motormi, ktoré pri vzlete smerujú nadol a pre horizontálny let sa následne sklopia dozadu. Neprichádza s chvostom, kormidlom, vrtulami alebo prevodovkou. Firma tiež využíva softvér pre výskumných pracovníkov, aby predpovedala, ako bude lietadlo reagovať, keď bude vo vzduchu.

Plánuje nakoniec vydať aplikáciu orientovanú na spotrebiteľa, ktorá používateľom umožní privolať tento lietajúci taxík, ako keby si podobnú službu objednali cez Uber. Pokiaľ ide o to, koľko bude stáť jazda, firma uviedla, že plánuje dopraviť Newyorčanov z Manhattanu na letisko JFK do šiestich minút, za približne 70 dolárov.

Ďalším dlhodobým cieľom spoločnosti je dokončiť cestu o dĺžke 300 km alebo 186 míľ za jednu hodinu. Stále je však ďaleko od tohto cieľa a väčšie výzvy pre spoločnosť budú skôr predstavovať stratégie ohľadom zvýšenia produkcie bezpilotných lietadiel a získania regulačných osvedčení na prelet ponad hlavnými mestami.

Na vyriešenie problému okolo výroby, spoločnosť Lilium otvorila novú továreň s rozlohou 3 000 metrov štvorcových pri svojom sídle v Mníchove a na rovnakom mieste plánuje postaviť novú továreň. Gerber uviedol, že to pomôže firme vybudovať ročne „stovky“ lietajúcich automobilov, kým spustí kompletné služby leteckých taxislužieb. Nedávno tiež najali bývalého výkonného riaditeľa spoločnosti Airbus – Yves Yemsi, ktorý bude dohliadať na program lietadiel Lilium Jet.

Súvisiace: Lietajúce taxíky by tu mohli byť už za 6 rokov

V poslednej správe TechCrunch sa uvádza, že spoločnosť Lilium rokuje s investormi o navýšení kapitálu v rozmedzí 400 až 500 miliónov dolárov. Gerber túto správu odmietol komentovať a dodal, že spoločnosť Lilium je momentálne „veľmi vhodne kapitalizovaná“, ale „nakoniec“ môže zvážiť ďalšie kolo financovania. Spoločnosť doteraz získala okolo 100 miliónov dolárov od podporovateľov, vrátane čínskeho technologického gigantu Tencent a londýnskej spoločnosti rizikového kapitálu Atomico.

Rôzne spoločnosti predvádzajú nové koncepty leteckých taxíkov, pričom Uber, Boeing, Airbus, nemecký startup Volocopter a čínska firma Ehang sa snažia predstaviť bezpilotné lietadlá pre osoby. Volocopter v pondelok predviedla letecký terminál v Singapure, ktorý vybudovali pomocou londýnskej spoločnosti Skyports.

Facebook komentár