Novy_nastroj_od_Google_zisti_ci_vase_heslo_je_v_nebezpecenstve

Existuje šanca, že hackeri už poznajú vaše obľúbené heslá. Aktuálne Google má k dispozícií nový bezplatný nástroj, ktorý vás informuje, kedy sú vaše prihlasovacie informácie nechránenými.

Ľudia, ktorí používajú prehliadač Google Chrome, si môžu prevziať rozšírenie “Kontrola hesiel”, ktoré bude sledovať ich prihlasovanie na rôzne webové stránky. Keď sa niekto prihlási pomocou používateľského mena a hesla o ktorom spoločnosť Google vie, že bolo ohrozeným, spustí upozornenie, ktoré vyzve používateľa na zmenu hesla.

Spoločnosť Google krížovo kontroluje prihlasovacie údaje oproti pravidelne aktualizovanej databáze s viac ako štyrmi miliardami užívateľských mien a hesiel, ktoré získala zo zdrojov, akými sú zoznamy hesiel. Hackeri zodpovední za porušovanie údajov na stránkach ako Yahoo alebo LinkedIn niekedy cez online posielajú rozsiahle databázy používateľských mien ľudí a hesiel. Keďže veľa ľudí používa rovnaké heslá na rôznych webových stránkach, niektorí jednotlivci by sa mohli pokúsiť použiť informácie na získanie prístupu k iným účtom.

Rozšírenie, ktoré je k dispozícii iba v prehliadačoch Chrome, bolo navrhnuté odborníkmi z kryptografie na Stanfordskej univerzite a spoločnosti Google. Heslá používateľov a používateľské mená budú šifrované, takže ich spoločnosť Google reálne nebude môcť zobraziť.

Súvisiace: 20 internetových gigantov ktoré vládli Internetu (1998-súčasnosť)

Spoločnosť Google môže automaticky obnoviť heslá používateľov pre aplikácie a lokality spoločnosti Google, keď zistí, že by mohli byť zneužité. Nová funkcia nebude môcť automaticky obnoviť heslá pre služby, ktoré nepochádzajú od spoločnosti Google, ale predstavujú jeden zo spôsobov, ako zabezpečiť väčšiu bezpečnosť týchto účtov.

Zatiaľ čo toto rozšírenie je prehliadač Chrome nové, existuje niekoľko ďalších podobných služieb. Správcovia hesiel ako Dashlane a 1Password sledujú prihlasovacie údaje a informovať ľudí o tom, že ich poverenia boli ohrozené.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDnet

Facebook komentár