Graf_Absolutna_dominancia_prehliadaca_Google_Chrome_2017

Zatiaľ čo mnohí z nás spájajú spoločnosť Google so svojou dominanciou vo vyhľadávaní, je ľahké poukázať aj na ďalšie aspekty, ktoré v digitálnych životov táto spoločnosť kontroluje.

Vezmite si napríklad prehliadač Chrome. O niečo menej ako deväť rokov, počas svojej existencií je Chrome stále ďaleko a ďaleko najpoužívanejším webovým prehliadačom na svete (podľa údajov StatCounter).

Časť toho je dôsledkom jednotlivých efektov: Google bezplatne poskytol systém Android. Android je v súčasnosti najobľúbenejším operačným systémom sveta a prehliadač Chrome, ktorý je v zariadeniach so systémom Android predinštalovaný, nakoniec získal jednoznačnú výhodu.

Znížila sa však aj kvalita: spoločnosť Microsoft aktívne odrádza používateľov systému Windows od prevzatia prehliadača Chrome, ale ani tak nezastavila spoločnosť Google, aby dominoval na pracovnej ploche. Chrome nie je sexy alternatívou, ale získal popularitu potom, keď Internet Explorer bol všeobecnou normou, ale zdá sa, že je stále dosť dobrý na to, keďže sa s ním ľudia stále nevedia rozlúčiť.

Toto všetko stojí za to mať na pamäti, keďže už v budúcom roku spoločnosť Google chystá blokovanie reklamy v prehliadaču Chrome a to ako v desktopovej, tak aj v mobilnej verzii. Voľba bude v predvolenom nastavení vypnutá a zatiaľ nie je jasné, aké reklamy budú blokované. Mohlo by ísť len o nevhodné reklamy podľa odporúčania koalície pre lepšiu reklamu. Druhá možnosť je zablokovať všetky reklamy na stránke, kde je aspoň jedna nevhodná reklama a tým zvýšiť tlak na vlastníka stránky.

Súvisiace:
Koniec monopolu Apple a Google v smartphonomoch je v nedohľadne
Ako Google a Facebook ovládajú svet digitálnej reklamy?

Zaujímavé je, že Google prichádza s blokovaním reklamy, keď väčšina jeho ziskov je práve z reklamy. Zrejme za tým stojí snaha obmedziť blokovanie pomocou iných prostriedkov a mať tak blokovanie viac pod vlastnou kontrolou.

Graf_Absolutna_dominancia_prehliadaca_Google_Chrome_2017_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MarketWatch

Facebook komentár