Odbornici_varuju_pred_dalsou_hypotekarnou_krizou_v_USA

Keďže hurikány a záplavy sú stále častejšie a intenzívnejšie, nebezpečenstvá voči pobrežným nehnuteľnostiam stále rastú.

Do konca storočia by povodne mohli zasiahnuť zhruba 2,4 milióna amerických domov – čo je ekvivalent všetkých domovov v Los Angeles a Houstone dohromady. Tieto nehnuteľnosti predstavujú 912 miliárd dolárov, alebo približne 3% amerického trhu s nehnuteľnosťami. Avšak len 15% Američanov má poistenie proti povodniam.

Zdá sa, že poskytovatelia hypoték tieto riziká berú na vedomie.

Nový prieskum od ekonomických profesorov na HEC Montreal a Johns Hopkins University identifikoval nové strtégie medzi bankami v USA: Vykonali predaj hypoték v pobrežných oblastiach hypotekárnym gigantom Fannie Mae a Freddie Mac.

Obe spoločnosti sponzorované vládou majú zabezpečiť, aby bol trh s bývaním stabilnejší a dostupnejší, ale pravdepodobne sú najlepšie známe pre svoju úlohu pri nákupe rizikových hypoték pred finančným prepadom v roku 2007. Keď ich federálna vláda zachraňovala, stáli daňovníkov 187 miliárd dolárov.

Kúpou hypotéky od veriteľov, Fannie a Freddie predstavujú finančné riziko, ak majiteľ domu nespláca úver. A táto možnosť je omnoho väčšou s pravdepodobnosťou po hurikáne.

Daňoví poplatníci by následne za tieto náklady niesli zodpovednosť.

Pobrežné hypotéky sa stávajú rizikovejšími

V analýze skúmali 15 prírodných katastrof, ku ktorým došlo v rokoch 2004 až 2012 a spôsobili hospodárske straty o objeme najmenej 1 miliardy dolárov. Tento zoznam zahŕňa katastrofy, ako je hurikán Sandy, ktorý spôsobil odhadované hospodárske škody v hodnote 60 miliárd dolárov, a hurikán Katrina, ktorého odhadované náklady boli na úrovni 82 miliárd dolárov.

Zaplavené domy po hurikáne Irene.

Zaplavené domy po hurikáne Irene.

V prvom roku po jednom z týchto hurikánov autori zistili, že pravdepodobnosť zabavenia nehnuteľnosti sa zvýšila o 3,6 percentuálneho bodu. Do troch rokov sa táto hodnota zvýšili až na 4,9 percentuálneho bodu. Autori tiež zistili, že podiel hypoték predaných Fannie a Freddie Mac sa po hurikáne zvýšil o 10% (v hodnote miliárd dolárov), čo predstavuje stratégiu vedenú veľkými národnými bankami.

Amine Ouazad, krtorý je jedným z autorov správy, poznamenal: „Údaje sme neskrášľovali ani nepreceňovali,“ … „Celý minulý rok som strávil skutočným zabezpečením toho, aby boli tieto výsledky spoľahlivé, aby reprezentovali celý hypotekárny trh a postupy poskytovania pôžičiek typickým poskytovateľom pôžičiek.“

Prevod rizika na federálnu vládu by mohol viesť k ďalšiemu prepadu v oblasti bývania

Ouazad ďalej uviedol: “Štúdia naznačuje negatívne správy pre každodenných občanov – ak katastrofa prinúti majiteľov domov k nesplácaniu hypotéky a mnoho z týchto pôžičiek už bolo presunutých na Fannie a Freddie Mac, americkí daňoví poplatníci by sa tak mohli opäť ocitnúť pod tlakom.

Zapojenie Fannie a Freddie Mac by navyše mohlo prinútiť majiteľov domov, aby si mysleli, že je bezpečné kúpiť rizikové pobrežné reality, pretože tieto pôžičky sú garantované vládou.

„Môžeme čeliť inému druhu hypotekárnych kríz“, ak sa veci nezmenia – poznamenal Ouazad s odkazom na finančnú krízu, ktorá zasiahla amerických majiteľov domov v rokoch 2007 až 2010. Táto kríza vznikla v dôsledku toho, že poskytovatelia pôžičiek vytvorili silný dopyt po hypotékach medzi ľuďmi, ktorí mohli čeliť problémom pri ich splácaní.

Zmena podnebia sa môže ukázať ako ďalší dôvod, prečo si majitelia domov nemôžu dovoliť svoje platby.

Ouazad nakoniec uviedol: „Čelíme rovnakej schéme ako v roku 2007?“ … „Ak sa povodňové riziko stane rozsiahlym, keďže sme motivovali domácnosti, aby žili v týchto pobrežných oblastiach, nemusí existovať ani schopnosť diverzifikovať ich riziko.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, MarketWatch

Facebook komentár