Paul Campos berie na vedomie určitý tlak medzi jeho dvoma rolami ako profesora práva a autora blogu “Vo vnútri podvodu právnickej fakulty” (Inside the Law School Scam).

“Samozrejme, že sa cítim v rozpore”, prezrádzaCampos. “Mal by som zdôrazniť, že keď som začal ako profesor práva (v roku 1990 pozn. red.), právnická fakulta stála presne 3000 USD”.

Ale veci sa zmenili.

Školné na Coloradskej univerzite, kde Campos prednáša sa vyšplhali na 32 000 amerických dolárov ročne. Ceny stúpli omnoho vyššie na elitných univerzitách, zatiaľ čo pracovné vyhliadky pre mnoho absolventov právnických fakúlt zostávajú pochmúrne.

Campos – ktorého kniha “Nechoďte na právnické školy” (“Don’t Go To Law School“), vychádza tento týždeň – hovorí, že školné poplatky sa zvýšili pretože vláda vydáva masívne, nezabezpečené pôžičky prakticky komukoľvek, kto sa dostane na univerzitu.

Počas hypotekárnej krízy, dlžníci, ktorí z bánk zobrali obrovské pôžičky, aspoň mali domy s hodnotou, hovorí Campos. Nie je to tak však pre nezamestnaných absolventov právnických fakúlt, ktorí sa ani nemôžu vyplatiť zo študentskej pôžičky.

“Vytvárame triedy ľudí s výučným listom”, povedal.

Ako profesor práva, Campos si nemyslí, že je jeho prácou nahovárať študentov na právnické fakulty a ak sa ho opýtajú, či majú odísť, povie im svoj úprimný názor.

“Ak sa študenti ocitnú v strede ročníka a nemajú dostatok finančných prostriedkov, mali by zvážiť opustiť univerzitu pred tým, než si zoberú ďalšie pôžičky”, hovorí Campos.

Preložil: Otto Vollmann

Zdroj: YahooFinance

Facebook komentár