Portoriko_predstavilo_plany_ako_dostat_ostrov_z_bankrotu

Federálna kontrolná rada, ktorá dohliada na financie Portorika v piatok vydala plán, ktorý zníži dlh ostrova o viac ako 60% a zachráni ho pred bankrotom.

Vysoko očakávaný plán reštrukturalizácie prichádza tri roky po tom, ako Kongres vytvoril Federálnu dozornú radu, ktorá tomuto územiu umožnila požiadať o ochranu pred bankrotom po rokoch, kedy čelil svojej neschopnosti splácať svoj dlh.

Portoriko bolo po desaťročiach zlého hospodárenia, korupcie a nadmerných pôžičiek pre vyrovnané rozpočty vtiahnuté do bankrotu verejného dlhu. Vláda vyhlásila dlh za nezaplatiteľný v júni 2015 a takmer o dva roky neskôr požiadala o najväčší komunálny bankrot v histórii USA.

Tento plán prichádza tak tri roky potom, čo Kongres USA vytvoril Dozornú Radu a znížil by záväzky vo výške 35 miliárd dolárov na 12 miliárd dolárov, čo je krok, o ktorom niektorí veria, že pomôže zmierniť finančnú krízu Portorika uprostred 13-ročnej recesie, pripraviť cestu k odchodu Dozornej Rady a umožniť Portoriku získať fiškálnu autonómiu.

Nový plán reštrukturalizácie sa zameriava na dlhopisy a iné formy dlhov, ktoré vláda má a aktuálne sa presunie na schválenie pred Federálneho sudcu. Percentuálny podiel zdrojov daňových poplatníkov v Portoriku, ktoré boli vynaložené na splácanie dlhov, klesne na menej ako 9% v porovnaní s takmer 30% pred reštrukturalizáciou.

Takisto príde k zníženiu dôchodkov pre dôchodcov, ktorí dostávajú viac ako 1200 dolárov mesačne.

Predseda konkurznej správy – José Carrión uviedol: „Dnes sme urobili veľký krok, aby sme skončili so statusom v rámci bankrotu,“ … „Tri roky po tom, ako Kongres schváli PROMESA, a dva roky po najťažšom hurikáne za viac ako 100 rokov, ktorý zasiahol Portoriko, po viac ako desiatich rokoch hospodárskeho poklesu a fiškálneho chaosu, po tom, čo desiatky tisíc Portorikánov opustili svoj ostrov, aby našli prosperitu inde, teraz sme dosiahli konečne bod obratu.“

Odvtedy sa uzavrelo niekoľko multimiliónových dohôd s veriteľmi, ktorí vlastnia dlhopisy vydané niektorými vládnymi agentúrami Portorika.

Infraštruktúra ostrova je však aj naďalej slabá, čo dokazujú oznámenia Úradu pre elektrickú energiu z Portorika koncom štvrtka o selektívnych výpadkoch energie vzhľadom na vysoký dopyt a preplnenú rozvodnú sieť, ktorá necháva cez noc desaťtisíce ľudí bez energie.

Zdroj: MSN, Yahoo

Facebook komentár