Predaje značky Prosecco sa zvyšujú, ako sa toto talianske šumivé víno (šampanské) používa ako nápoj pre každodenné oslavy a stretnutia.

Odborný predajca Majestic Wine uvádza, že predaje značky Prosecco v období šiestich mesiacov do konca septembra vzrástli o 39%, zatiaľ čo celkové predaje šampanského zostali nezmenené.

Úspech tohto talianskeho nápoja prispel k 4,2% nárastu zisku spoločnosti Majestic k úrovni 9,5 milióna libier za obdobie pol roka, kedy celkové tržby vzrástli o 3,3% na 130,2 miliónov libier.

Generálny riaditeľ spoločnosti Steve Lewis povedal: “Rast značky Prosecco je dlhodobým trendom, to všetko je naozaj preto, že tento nápoj je považovaný za spoločenský nápoj, ktorý je nielen pre oslavy, ale pre pitie s priateľmi a rodinou počas piatka a soboty večer. “

Tržby spoločnosti Majestic Wine odrážajú štruktúru naprieč trhom s vyšším počtom predaných fliaš Prosecco (v roku do októbra), ktoré sa medziročne zvýšili o 65% – s touto informáciou prišla firma zameraná na prieskum tohto trhu – Kantar World Panel. Tento výsledok prekonal minuloročný nárast o 9,6%.

Briti prvýkrát pijú viac šampanského Prosecco, ako francúzskeho nápoja, ktorého predaje v medziročnom poklesli o viac ako 1,5% po 11,9% prepade dosiahnutom pred rokom. Predaje vína vyššej kvality boli prakticky tri roky za sebou nezemenené. Popularita Prosecca bola čiastočne riadená podľa ceny. Jej flaša v priemere stojí tesne pod 10 libier – to je menej ako polovicu nákladov na dobré šampanské. Lewis poznamenal: “Je to cenovo dostupný luxus”.

Predaje nápoja z oblasti Veuve Clicquot a Bollinger boli pre firmu Majestic Wine druhým a tretím najobľúbenejším vínom – za novozélandským Sauvignon Blanc. Predaj francúzskeho šampanského oproti minulému roku stagnoval. Prechod zákazníkov od lacnejších šampanských na Prosecco, u tohto predajcu povýšil toto víno na štvrtú najobľúbenejšiu priečku.

“Šampanské je stále pre nás veľmi dôležité, keďže tvoria 12% našich tržieb, ale myslím, že aktuálny vývoj na trhu sa líši od vývoja vína Prosecco. Šampanské je zhruba na osobnú spotrebu pre oslavy, zatiaľ čo Prosecco je pre každý deň.”

Lewis uviedol, že veľa galérií a tvorcov akcií sa rozhodlo pre Prosecco, čo je na úkor jeho francúzskych súperov.

Vo Veľkej Británii ako celku, tržby šampanské z roku 2008 poklesli od 900 miliónov libier na k 599 miliónov libier dosiahnutých v minulom roku a očakáva sa, že by mali aj naďalej klesať v prospech španielskeho a anglického šumivého vína, rovnako ako Prosecca(údaje spoločnosti Mintel).

Obe tieto šumivé vína majú prospech zo “zvýšenia dôveryhodnosti a predovšetkým typicky lacnejšej ceny vo vzťahu k šampanskému”, zatiaľ čo exkluzivita tzv nápoja “Champagne” bola supermarketmi zasiahnutá znižovaním ceny v kľúčových časoch, ako sú Vianoce.

Kým predaje značky Prosecco rastú najrýchlejším tempom, predaje španielskeho šumivého vína(Cava) sú cekoo oveľa väčšie, čo predstavuje približne polovicu maloobchodných tržieb v oblasti šumivého vína.

V porovnaní, všetky talianske šumivé vína, vrátane Prosecco, Asti a Frizzante, tvorí tretinu predajov sektu.

Zdroj: WineTimes

Facebook komentár