Vinohradník z vinárskeho dvora Daniel-Etienne Defaix zapaľuje sviečky na vinici neďaleko burgundského vína s označením Chablis.

Vinohradník z vinárskeho dvora Daniel-Etienne Defaix zapaľuje sviečky na vinici neďaleko burgundského vína s označením Chablis.

Jeden z najväčších francúzskych exportných priemyselných odvetví čelí ničivému úderu po neobvykle silnom mraze začiatkom tohto mesiaca, ktorý poškodil vinice po celej krajine a spôsobil ďalšie problémy vinárom, ktorí sa už teraz spamätávajú z pandémie a zvýšených ciel.

Mráz podľa Európskeho výboru pre vinárske spoločnosti zasiahol 80% viníc v primárnych francúzskych vinohradníckych oblastiach. Zástupcovia niektorých regiónov uviedli: „Očakáva sa, že v niektorých regiónoch spôsobí stratu výnosov v rozmedzí od 25% do 50%.“

Anne Colombo (produkujúca víno Cornas) z vinárskej oblasti Rhone uviedla, že skaza sa rozšírila po údoliach Rhone, Bordeaux, Burgundsko, Champagne, Provensálsko a Loiry.

Ďalej uviedla: „V niektorých regiónoch bude počas tohto roka veľmi, veľmi málo hrozna,“ a dodala, že mráz v Cornase je najhorší za viac ako pol storočia.

Vinári sa snažili udržiavať teploty vzduchu na vyšších úrovniach tým, že vo svojich viniciach zapaľovali sviečky a kontajnery, ale v mnohých prípadoch to na ochranu ich pučiacich viníc nestačilo.

Súvisiace: Čína po dobu 5 rokov ukladá clá na austrálske víno – až 218%

Christophe Chateau, riaditeľ pre komunikáciu v Rade pre víno v Bordeaux, poznamenal: “Dôležitý podiel na úrode sa vytratil. Je príliš skoro na percentuálny odhad, ale v každom prípade to pre zasiahnutých vinohradníkov predstavuje tragédiu.“

Mráz podľa Národnej federácie poľnohospodárskych zväzov ohrozuje aj ďalšie plodiny, vrátane repy a repky. Organizácia vo svojom vyhlásení z minulého týždňa uviedla: „Obavy sú na viniciach, sadoch a poliach obrovské.“

Podľa francúzskeho premiéra Jeana Castexa, tieto farmy od roku 1991 nečelili tak ničivému počasiu. Hovorca vlády Gabriel Attal v priebehu tohto týždňa novinárom povedal, že v niektorých oblastiach môže dôjsť k strate „takmer celej ročnej produkcie“ určitých plodín.

Francúzske ministerstvo poľnohospodárstva a výživy minulý týždeň aktivovalo svoj program „poľnohospodárskych katastrof“, čím spustilo daňové úľavy a ďalšie opatrenia finančnej podpory pre poľnohospodárov. Vládni predstavitelia sa v pondelok mimoriadne stretli s bankármi, poisťovateľmi a zástupcami poľnohospodárstva, aby zaistili ďalšie podporné mechanizmy.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron na sociálnej sieti Twitter, poznamenal: „Vám, poľnohospodárom, ktorí po celom Francúzsku neúnavne bojujete, noc čo noc, aby ste ochránili ovocie svojej práce, chcem povedať, že vám v tomto boji poskytujeme našu úplnú podporu. Buďte silní! Sme na vašej strane a zostane pri vás.“

Kríza prichádza v mimoriadne ťažkom období pre francúzskych vinárov, ktorí trpia slabším predajom v dôsledku pandemických obmedzení z dôvodu koronavírusov na kľúčových medzinárodných trhoch, kolapsu cestovného ruchu v dôsledku pandémie a ciel USA spojených so sporom s Európskou úniou ohľadom dotácií u výrobcov lietadiel Airbus a Boeing.

Francúzska federácia vývozcov vína a destilátov uviedla, že vývoz francúzskeho vína a destilátov v roku 2020 klesol takmer o 14% na 12,1 miliárd eur (14,5 miliárd dolárov), pričom predaje smerujúce do USA sa znížili o 18%.

Svitanie zo 7. apríla, kde stúpa dym z ohňov zapálených vo vinici Vouvray v údolí Loiry, aby ich chránil pred mrazom.

Svitanie zo 7. apríla, kde stúpa dym z ohňov zapálených vo vinici Vouvray v údolí Loiry, aby ich chránil pred mrazom.

Mráz bol pre vinárov obzvlášť škodlivý, pretože mu predchádzali neobvykle vysoké teploty, čo znamenalo, že vinič rástol rýchlejšie a skôr ako zvyčajne, kvôli čomu bol citlivejší na chlad.

Meteorológ Chad Myers poznamenal: „Francúzsko od konca marca do začiatku apríla zaznamenalo takmer rekordné teploty,“ … “Ďalej v Európe počas veľkonočného víkendu nasledoval „silný artktický vplyv“.

Súvisiace: USA sľubujú 100% tarify na francúzske šampanské, syr, kabelky

Teploty v oblasti Champagne sa za necelý týždeň zmenili z takmer 26 stupňov Celzia na približne mínus 6 stupňov. Myers ďalej uviedol: „Aj keď sa teploty teraz blížia k normálu, na ceste sú ďalšie výrazné ochladenia.“

Muž kontroluje púčiky viniča, keď 12. apríla vo vinici Luneau-Papin - neďaleko Nantes, kde horia protimrazové sviečky.

Muž kontroluje púčiky viniča, keď 12. apríla vo vinici Luneau-Papin – neďaleko Nantes, kde horia protimrazové sviečky.

Zmena podnebia posunula vegetačné obdobia vo Francúzsku, čím sa plodiny vystavili vyššiemu riziku poškodenia chladnými zmenami. „Práve keď začnú rásť, sú krehkejšie,“ uviedla Colombo a dodala, že teplotné zmeny ovplyvnili aj zber.

Uviedla: „Teraz zberáme počas prvého septembrového týždňa a pred 20 rokmi to bol posledný septembrový týždeň.“

Národná federácia poľnohospodárskych zväzov uviedla, že táto epizóda je „jasnou pripomienkou“ dôležitosti preventívnych opatrení a „režimu riadenia rizika, ktorý zodpovedá výzve v oblasti podnebia“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, MSN

Facebook komentár