Keďže miestna mena - turecká líra neustále prepadá na ďalšie rekordné minimá.

Keďže miestna mena – turecká líra neustále prepadá na ďalšie rekordné minimá.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu odvolal z funkcie vedúceho predstaviteľa tamojšej centrálnej banky po období vysokej inflácie a rekordných miním, v rámci miestnej meny – tureckej líry.

Podľa prezidentského dekrétu bol na jeho post schválený bývalý minister financií Naci Agbal, ktorý nahradil Murata Uysala.

Rozhodnutie prišlo potom, čo turecká líra od začiatku roka stratila takmer tretinu svojej hodnoty – v piatok voči americkému doláru dosiahla rekordné minimum na hodnote 8,58 a ročná miera inflácie predstavuje hodnotu 11,89%.

Uysal bol vymenovaný za predsedu centrálnej banky v júli 2019 po tom, čo jeho predchodca nedokázal vykonať zníženie úrokových sadzieb na podporu ekonomiky.

Erdogan vyzval na zníženie sadzieb a vyvrátil zavedenú ekonomickú teóriu, ktorá hovorí, že vysoké hodnoty úrokových sadzieb môžu udržať infláciu na uzde. V priebehu minulého víkendu označil úrokové sadzby, výmenné kurzy a infláciu za „diablov trojuholník“.

Erdogan a tamojší minister financií, ktorý je jeho zaťom – Berat Albayrak, často obviňovali turecké ekonomické ťažkosti z cudzích mocností.

Agbal bol tak presunutý z predchádzajúceho postu riaditeľa Stratégie a Rozpočtu Prezidenta. Vo funkcii ministra financií pôsobil v rokoch 2015 až 2018.

Jeho nová úloha prichádza v čase, keď sa Turecko obáva zhoršenia vzťahov s USA, keďže prezidentské voľby vyhral demokratický kandidát – Joe Biden.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár