Inflácia dosiahla takmer 50%.

Inflácia dosiahla takmer 50%.

Štátne údaje v utorok odhalili, že ročná miera inflácie v Turecku vyskočila na 20-ročné maximum 48,7 %, aj napriek mesiacom uisťovania prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že stúpajúce čísla sú len dočasné a že jeho vláda môže zmierniť problémy Turkov, ktorí sú zaťažení rastúcimi životnými nákladmi.

Podľa tureckého štatistického inštitútu ceny spotrebného tovaru v mesiaci január v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástli o 11,1 % – čo je viac, ako predpovedali analytici, ktorých odhady sa pohybovali medzi 9 % a 10 %.

Turecká líra v roku 2021 stratila 44 % svojej hodnoty, v dôsledku odmietnutia prezidenta Erdogana zvýšiť úrokové sadzby, keďže inflácia neustále stúpala. Menové turbulencie Turkov tvrdo zasiahli, pretože hodnota ich platov klesla a náklady na tovar a energie sa dramaticky zvýšili. Prezident uprednostňoval úvery a export, pričom dôsledne tvrdil, že je proti všetkej tej ekonomickej ortodoxii – podľa jeho slov zvyšovanie sadzieb v skutočnosti infláciu skôr zhoršuje, než by ju obmedzovalo.

Turecká centrálna banka od septembra naopak vykonala zníženie úrokových sadzieb o 500 bázických bodov na 14 %.

Súvisiace: Trhy v šoku: Erdogan v 2 rokoch vyhodil tretieho guvernéra centrálnej banky Turecka

Timothy Ash, ktorý je hlavným analytikom pre rozvíjajúce sa trhy zo spoločnosti BlueBay Asset Management v poznámke po správe o inflácii, napísal: „Jedná sa o výsledky Erdoganovho neúspešného experimentu, čo sa týka menovej politiky.“

″Ťažko vidieť, ako môže Turecká centrálna banka znížiť infláciu, keď nie je schopná zvýšiť sadzby, a Erdogan sa bude sústrediť na pokus o opätovné zvyšovanie rastu úverov, aby zvýšil svoju popularitu pred voľbami.”

Turecký minister financií Nureddin Nebati v stredu pre tlačovú agentúru Nikkei povedal, že predpovedá, že inflácia zostane pod 50 %, pričom vrchol dosiahne v apríli.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár