Spolocnost-vertikalneho-polnohospodarstva-z-EU-ocenena-uz-na-viac-ako-$1-miliardu

Startup Infarm, so sídlom v Amsterdame, ktorý pestuje potraviny v interiérových regáloch, bol ocenený na viac ako 1 miliardu dolárov, vrámci nového kola financovania v objeme 200 miliónov dolárov.

Ide o prvý start-up v Európe vertikálneho poľnohospodárstva, ktorý prekonal míľnik „jednorožca“ v hodnote 1 miliardy dolárov.

Erez Galonska, spoluzakladateľ a generálna riaditeľka spoločnosti Infarm, vo vyhlásení uviedla, že súčasný potravinový systém je narušený.

Galonska poznamenala: „Vertikálne poľnohospodárstvo a systém Infarm poskytujú udržateľné riešenie pre nakŕmenie rastúcej populácie spôsobom, ktorý je oveľa lepší pre planétu a je oveľa odolnejší a flexibilnejší vzhľadom na klimatickú neistotu a narušenie dodávateľského reťazca.“

Dodala, že spoločnosť Infarm je na misii vybudovať celosvetovú farmársku sieť vertikálnych fariem odolných voči zmene klímy, ktoré sú blízko spotrebiteľom.

V súčasnosti spoločnosť pestuje 75 rôznych druhov bylín, šalátov a listovej zeleniny, ale v konečnom dôsledku chce spoločnosť pestovať celý košík s ovocím a zeleninou a predávať prémiové potraviny za dostupné ceny pre každého.

V budúcom roku plánuje rozšíriť svoje portfólio o 40 nových plodín vrátane húb, cherry paradajok, hrachu a jahôd.

Aj keď majú mnoho výhod, kritici vertikálnych fariem tvrdia, že majú problém dosiahnuť zisk, keďže spotrebujú príliš veľa energie a ich prevádzka môže byť nákladná. Môžu tiež produkovať svetelné znečistenie a iné formy znečistenia.

Pestovateľské centrá

Vertikálne farmy Infarm sú umiestnené v „pestovateľských centrách“, ktoré majú okolo 10 000 metrov štvorcových vo forme pestovateľskej plochy. Spoločnosť taktiež stavia menšie farmárske jednotky pre obchody s potravinami. V súčasnosti prevádzkuje viac ako 17 pestovateľských centier a viac ako 1 400 fariem v predajniach pre 30 maloobchodných spoločností po celom svete.

Firma tvrdí, že dokáže premeniť priestor o veľkosti obývačky na mestskú vertikálnu farmu, ktorá produkuje viac ako 500 000 rastlín ročne, čo je ekvivalent plodín v hodnote futbalového ihriska.

Infarm uvádza, že na rozdiel od konvenčného poľnohospodárstva, vertikálne farmy spoločnosti Infarm nepoužívajú žiadne pesticídy. Tiež recyklujú vodu a živiny a využívajú odparenú vodu z rastlín. V dôsledku toho využívajú o 95 % menej pôdy a o 95 % menej vody ako klasické poľnohospodárstvo.

Všetko je o pokročilých technológiách. Vnútorné farmy sú preplnené senzormi, ktoré sa používajú na zhromažďovanie obrovského množstva údajov o všetkom od teploty a vlhkosti až po úroveň živín v pôde a rýchlosti rastu plodín.

Spoločnosť Infarm uviedla, že kapitál využije na rozšírenie rozmiestnenia svojich vertikálnych fariem v USA, Kanade, Japonsku a Európe a na vstup na nové trhy v Ázii a Tichomorí a na Strednom východe.

Medzi investorov v poslednom kole financovania patrili mená ako Partners in Equity, Hanaco, Atomico, Lightrock, Bonnier a Katarský investičný úrad, ktorý podporí expanziu spoločnosti do krajín Blízkeho východu.

Infarm plánuje v roku 2023 otvoriť pestovateľské centrum v Katare, ktorý musí veľkú väčšinu potravín dovážať kvôli klimatickým podmienkam.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár