Daniel Ek.

Daniel Ek.

Generálny riaditeľ spoločnosti Spotify Daniel Ek na konci tohto týždňa oznámil, že sa zaviaže investovať 1 miliardu eur (1,2 miliardy dolárov) z vlastných zdrojov do európskych start-upov.

Na svojej virtuálnej prednáške, ktorú usporiadal organizátor poprednej svetovej startupovej a technologickej udalosti Slush, Ek uviedol, že tieto prostriedky použije na uzatváranie stávok typu „moonshot“ na kontinente so zameraním na “deep tech” alebo “hlboké technológie” – začínajúce spoločnosti s cieľom poskytovať technológie založené na podstatných vedeckých pokrokoch a špičkových technologických inováciách. Medzi odvetvia, do ktorých chce Ek investovať, patria zdravotníctvo, vzdelávanie, strojové učenie a biotechnológia.

(Moonshot – v technologickom kontexte to predstavuje ambiciózny, prieskumný a priekopnícky projekt uskutočnený bez akýchkoľvek očakávaní krátkodobej ziskovosti alebo úžitku a tiež možno bez úplného preskúmania potenciálnych rizík a úžitkov.)

Ďalej poznamenal: „Som skutočne frustrovaný, keď vidím, ako sa európski podnikatelia vzdávajú svojich úžasných vízií, ktoré sa následne predávajú mimo-európskym spoločnostiam, alebo keď odchádzajú najsľubnejšie technologické talenty z Európy, pretože sa tu necítia byť cenení,“ … “Potrebujeme viac super-spoločností, ktoré zvyšujú latku a môžu slúžiť ako inšpirácia.”

Ek dodal: “Chcem sa pričiniť; všetci vieme, že jednou z najväčších výziev je prístup ku kapitálu,“ a dodal, že v nasledujúcom desaťročí chce dosiahnuť „nový európsky sen“ – podobný americkému snu.

Podľa časopisu Forbesu má Ek hodnotu majetku na úrovni 3,6 miliárd dolárov, čo naznačuje, že na tieto investície vyčleňuje zhruba tretinu svojho vlastného majetku.

Ek uviedol, že pri nasadení svojich prostriedkov bude spolupracovať s vedcami, investormi a vládami. Fond v hodnote 1,2 miliardy dolárov by tak vedel konkurovať iným veľkým firmám z oblasti európskeho rizikového kapitálu, ako sú Atomico, Balderton Capital, Accel, Index Ventures a Northzone.

Ek bol predtým známy svojim záujmom o oblasť “deep tech”. Investoval do 16 miliónov eur do švédskeho startupu z oblasti telemedicíny Kry. Tiež vložil 3 mililióny eur do spoločnosti HJN ​​Sverige, ktorá je firmou z oblasti umelej inteligencie v oblasti zdravotných technológií.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár