Španielska vláda je s Panamou v rokovaniach, aby sa pokúsili vyriešiť neporiadok rozšírenia Panamského prieplavu.

Cez Panamský prieplav prechádza zhruba 5% svetového námorného obchodu.

Španielska ministerka Ana Pastor po stretnutí diplomatov v piatok, už tento víkend poletí do Panamy.

V roku 2009 sa začali práce ptre rozšírenie možnej prepravy, ale objem týchto prác bol prekročený o 1,6 miliardy eur.

Skupina realizácie tohto projektu je vedená španielskou spoločnosťou SACYR, ktorá pohrozila, že zastaví svoju prácu, ak chýbajúce peniaze nebudú uhradené.

Predseda spoločnosti SACYR – Manuel Manrique bude taktiež cestovať do Panamy, aby sa do týchto rokovaní mohol aktívne zapojiť.

Stavebná skupina známa ako Grupo Unidos por el Grande (Gupca), sa skladá zo španielskej firmy SACYR, talianskej Salini Impreglio, belgickej Jan De Nul a panamskej Constructora Urbana.

Je v treťom procese výstavby kanálu, ktorý by mal umožníť prejsť aj väčším lodiam.

30. decembra dali úradu Panamského kanálu 21. dňovú lehotu, aby vykonal platbu bo výške 1,6 miliardy dolárov. Ak tomu tak nebude, Gupca uviedla, že sa zastaví práce na jej plánovanej expanzie.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí Španielska povedal: “Panama je krajina, ktorá sa nachádza v blízkosti a je voči Španielsku priateľská, čiže zdieľame túžbu a záujem nájsť riešenie čo najskôr”.

Španielsky veľvyslanec v Paname – Jesus Silva dodal, že všetci chcú zabrániť tomu, aby relizácia tejto zmluvy prepadla.

Panamský prezident – Richard Martinelli vo štvrtok stavebnému konzorciuma pohrozil, aby splnilo svoju zmluvu ohľadom rozšírenia kanálu.

Prezident povedal: “Pôjdem do Španielska a Talianska požadovať tieto vlády, aby prevzali morálnu zodpovednosť.”

Stavba má byť dokončená v júni roka 2015, čím už teraz mešká deväť mesiacov. Očakáva sa, že celkové náklady projektu dosiahnu úroveň 5,2 miliardy dolárov.

Stavebné práce sa v súčasnosti zameriava na realizáciu tretej fáze pre prijatie lodí, ktoré môžu niesť až 12 000 kontajnerov. v V súčasnej dobe medzi najväčšie lode, ktoré sú schopné prejsť cez Panamský prieplav môžu niesť iba 5 000 kontajnerov.

Zdroj: MercoPress

Facebook komentár