Kontajnerové lode čakajú pri pobreží preplnených prístavov Los Angeles a Long Beach v Kalifornii, USA, 29. septembra 2021.

Kontajnerové lode čakajú pri pobreží preplnených prístavov Los Angeles a Long Beach v Kalifornii, USA, 29. septembra 2021.

Nevybavené veci v najväčších prístavoch v USA sa presunuli zhruba 480 kilometrov (300 míľ) od pobrežia, čím sa plavidlá stratili z dohľadu.

Podľa hlavného poradovníka prístavu Marine Exchange of Southern California, do štvrtka čakalo na zakotvenie v prístavoch v Los Angeles a na Long Beach 97 lodí, z ktorých 68 čakalo najmenej 240 kilometrov (150 míľ) od pobrežia.

Fotografie z MarineTraffic, ktorá je online platformou na sledovanie plavidiel, ukazujú, ako sa dopravná zápcha posunula, keďže lode čakajú ďalej po pobreží, dokonca sa presúvajú ďalej, alebo dokonca kotvia ďalej od Mexika.

Začiatkom minulého týždňa námorná publikácia American Shipper informovala, že až 10 lodí sa zdržiavalo v ázijských vodách pri Japonsku, Taiwane a Ningbo a čakali na získanie kontvenia v prístavoch.

Obrazky-ukazujuce-ako-je-to-s-nevybavenymi-pristavmi-1

Podľa údajov z MarineTraffic, dokonca aj tie najvzdialenejšie plavidlá pozdĺž spodnej časti snímky mieria do prístavov v Los Angeles a Long Beach.

A čo viac, satelitné údaje od Spire Global ukazujú, ako väčšina kontajnerových lodí čaká viac ako 480 kilometrov (300 míľ) od prístavov.

Obrazky-ukazujuce-ako-je-to-s-nevybavenymi-pristavmi-2

Nové nariadenie má za cieľ zlepšiť kvalitu ovzdušia pozdĺž kalifornského pobrežia, presunutím lodí aspoň o 160 kilometrov (100 míľ) ďalej na more, než tomu bolo u predchádzajúcich noriem. Vstúpila do platnosti deň po tom, čo prístav prekonal historický rekord, keďže na týchto miestach bolo zaznamenaných 179 lodí.

Len o niekoľko týždňov neskôr však Gene Seroka, výkonný riaditeľ prístavu v Los Angeles, počas tlačovej konferencie poznamenal, že počet lodí čakajúcich na zadokovanie sa znížil o viac ako 40 %. Hlásenia z prístavov (Logjam) za týždeň poukázali na pokles o 25 lodí, aj keď ďalších 32 lodí čakalo ďalej na mori, keďže prístavy začali hlásiť len lode, ktoré boli v zástupe do 65 kilometrov (40 míľ) od prístavov.

Sal Mercogliano, profesor námornej histórie na Campbell University v Severnej Karolíne, pre Los Angeles Times poznamenal, že tieto správy považuje za „naozaj nevierohodné“. Povedal, že spojenie počtu lodí v okolí s celkovým počtom nevybavených vecí je ako „porovnanie jabĺk s pomarančmi“.

V tom čase sa počet kontajnerových lodí do 65 kilometrov (40 míľ) od prístavu výrazne zmenšil. Ale oveľa viac lodí čakalo len pár stoviek míľ ďalej na obzore, prostredníctvom nového systému radenia – číslo, ktoré prístavy začali otvorene hlásiť až začiatkom tohto týždňa.

V utorok Seroka pre agentúru Bloomberg poznamenal, že očakáva, že oneskorenia prístavov budú pokračovať až do konca budúceho roka.

Seroka pre The Times v priebehu minulého týždňa poznamenal: “Musíme pokračovať v práci,” … “Ale berieme aj každé mále výhry.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheTimes, WSJ

Facebook komentár