Po dlhej dobe sme videli jeden z najvýznamnejších posunov na trhu s ropu, keďže bolo predstavené kľúčové potrubie ktoré radikálne zmení toky ropy po svete.

Jedná sa o projekt ropovodu Číny a Mjanmarska, ktorý podľa štátnych médií Číny bol nedávno otvorený v skúšobnej prevádzke.

Toto potrubie je jedným z najambicióznejších stavieb celosvetového odvetvia energetiky. Je o dĺžke 771 kilometrov a tiahne sa od západného pobrežia prístavu Kyaukphyu v Mjanmarsku a prechádza po celej dĺžke tejto krajiny až do čínskeho mesta Kunming. Nižšie uvedený obrázok ukazuje jeho cestu.

Súvisiace: 10 dôvodov, prečo sa môže čínskej produkcii zvyšok sveta len prizerať

Jedná sa o projekt, ktorý trvá už niekoľko rokov. Jeho stavba sa začala v roku 2010 a bol dokončený v máji roka 2014. Vedľajší plynovod, ktorý je taktiež jeho súčasťou bol daný do prevádzky v minulom roku.

Veľkosť potrubia je pozoruhodná. Ale jeho umiestnenie je ešte výraznejšie, pokiaľ ide o celosvetový trh ropy.

Poskytuje prvý zemský prístup medzi Čínou a presunom ropy z Blízkeho východu.

Až do teraz, cisterny z Blízkeho východu boli nútené preplávať úsek “Straits Malacca” medzi Indonéziou a Malajziou, aby sa dostala až k ázijským kupcom. Táto zradná trasa zo Saudskej Arábie po Šanghaj trvá takmer dva týždne.

Súvisiace: Čína predbehne USA, ako najväčšieho dovozcu ropy na svete – už v roku 2017

Túto ropu je v súčasnosti možné vyložiť na pobreží Mjanmarska a poslať ju priamo do srdca Číny. Samozrejme kupcovi poskytne obrovské úspory, čím Čína získa obrovskú výhodu v porovnaní s ďalšími ázijskými spotrebiteľmi, ako je Japonsko a Kórea, aj pokiaľ ide o zabezpečenie dodávok. Kapacita nového potrubia je významná, schopná ročne presunúť 160 miliónov barelov, alebo o 440 000 barelov denne. Je ekvivalentná tesne pod 0,5% celkového svetového dopytu po rope.

To by taktiež mohlo vo veľkej miere zmeniť ceny pre niektoré zmesi surovej ropy. Treba sledovať zvyšujúcu sa konkurenciu medzi ďalšími ázijských nákupcami ropy a zvýšenými zásielkami prichádzajúcimi do tejto oblasti, najmä od dodávateľov mimo Blízkeho východu.

Jedná sa o veľmi strategické aktívum.

Zdroj: OilPrice

Facebook komentár