Ceny_ropy_rastu_az_o_4%_ako_iransky_vojensky_vodca_zahynul_pri_utoku_USA

Ceny ropy sa dnes pohybujú vyššie po tom, čo bol v americkom leteckom útoku na príkaz prezidenta Donalda Trumpa zabitý hlavný iránsky generál.

Futures na ropu Brent (globálna referenčná hodnota) v piatok vyskočila o 4,3% na 69,08 dolárov za barel. Americké ropné futures dosiahli zisk 4,1% a dosiahli cenu 63,69 dolárov za barel. Obaja sú na dobrej ceste k najväčším denným ziskom približne za mesiac a najvyšším cenám od septembra, kedy Irán zaútočil na ropné zariadenia Saudskej Arábie.

Qasem Soleimani, veliteľ síl iránskeho islamského revolučného gardového zboru, bol pri útoku na medzinárodnom letisku v Bagdade zabitý.

Pentagon uviedol, že Soleimani „aktívne pripravuje plány na útok voči americkým diplomatom a členom služieb“ a že tento krok bol zameraný na „odradenie budúcich iránskych plánov na útok“.

Toto zabitie vysokého iránskeho predstaviteľa môže ďalej zvyšovať napätie na Blízkom východe, ktoré je domovom hlavných krajín produkujúcich ropu a kľúčových trás dodávok energetických surovín.

Iránsky prezident Hassan Rouhani vo vyhlásení uviedol, že jeho krajina sa za zabitie Soleimaniho pomstí.

Jeffrey Halley, vedúci analytik trhu pre ázijsko-pacifický región v spoločnosti Oanda v správe ku klientom poznamenal: „Nepriama reakcia je najzreteľnejším krokom a ropné zariadenia a tankery pravdepodobne budú prvé ciele.“

Avšak Halley dodal, že je ťažké povedať, či piatkový nárast cien ropy bude pokračovať.

Ceny ropy v septembri stúpli o viac ako 14% po tom, čo koordinované útoky na rozhodujúce saudskoarabské zariadenia na produkciu energie prerušili 5% denných celosvetových dodávok ropy.

Spojené štáty z týchto útokov obvinili Irán, ale ceny sa rýchlo stiahli potom, čo saudskí predstavitelia uviedli, že kráľovstvo sa bude spoliehať na rezervy, aby sa vývoz udržal na stabilnej úrovni. Irán za úroky odmietol zodpovednosť. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry na obnovenie produkcie Saudskej Arábii trvalo iba 11 dní.

Súvisiace: OPEC so spojencami súhlasia s rozsiahlejším znížením výroby

Prípad útokov v minulom roku na ropné tankery v blízkosti iránskeho pobrežia dokazuje potenciál narušenia trhu.

V júni, dva ropné tankeri v blízkosti Hormuzského prielivu čelili útokom, ktoré je strategickým bodom prepravy, cez ktorý prechádza zhruba 30% svetovej ropy pohybujúcej sa po mori.

Kit Juckes, analytik spoločnosti Societe Generale, uviedol: „Vzhľadom na to, že v Hormuzskom prielive pretrváva napätie, je vidno riziko dlhotrvajúceho obdobia vyšších cien ropy.“

Akciové trhy poklesli

V piatok sa objavili ďalšie náznaky znepokojenia investorov.

Cena zlata, ktorú obchodníci zvyknú kupovať v časoch neistoty, vzrástla o 1,3% na 1 547,89 dolárov za uncu. Japonský jen, ktorý je ďalším bezpečným aktívom, voči americkému doláru posilnil o 0,4%.

Na iných trhoch v piatok, hlavné ázijské akciové indexy zvrátili skoršie zisky a po správach sa obchodovali nižšie.

Hongkongský index Hang Seng sa znížil o 0,3%, zatiaľ čo kórejský index Kospi sa nezmenil. Čínsky akciový index Shanghai Composite klesol o 0,1% po obchodovaní medzi ziskami a stratami.

Japonské trhy boli počas novoročných sviatkov stále zatvorené a obchodovanie bude pokračovať v pondelok.

Akcie v Európe sa v rannom obchodovaní nachádzali v strate. FTSE 100 bol v Londýne v strate 0,7% a frankfurtský index DAX poklesol o 1,9%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár