Trh_dronov_sa_rozrasta_na_100_miliard_dolarov

Malé bezpilotné vzdušné systémy (sUAS), ktoré sa častejšie označujú ako bezpilotné lietadlá (alebo drony), sa v tomto desaťročí stali verejne sledované a okolo ich aplikácií pre spotrebiteľský a komerčný priestor sa rozvinul rozsiahly dopyt.

Hlavní výrobcovia a poskytovatelia softvéru, ako je americká firma Airware v roku 2018 počiatočné nadšenie trochu zmiernila, čo spôsobilo, že skoré projekcie od priemyselných organizácií, ako je napríklad Asociácia pre bezpilotné dopravné systémy (AUVSI), vyzerajú príliš optimisticky.

Podľa novej správy z poradenskej spoločnosti pre globálny technologický trh – ABI Research, využitie komerčných dronov, najmä v priemyselnom priestore, bude v rámci budúceho desaťročia zdrojom s rastom na 101 miliárd dolárov ročne, už do roku 2030 a najmä z dôvodu komerčnej sféry, vojenského, civilného a spotrebiteľského sektoru.

Rian Whitton, hlavný analytik spoločnosti ABI Research, uviedol: „Trh spotrebiteľských dronov sa výrazne vylepšil vďaka výhodám a cenovým pozitívam, ktoré priniesol čínsky gigant DJI, ktorý prevzal vedúcu pozíciu v rámci kompletného hardvéru. So záujmom o spotrebiteľský priestor, ktorý sa trochu rozšíril, sa hodnota naďalej presúva z dronov na služby s pridanou hodnotou pre podniky.“

Služby ako analytika, bezpilotné riadenie dopravy, riadenie letov a opravy sa neustále rozširujú, pretože používanie robotov je rozšírené tak, aby poskytovalo dostupné a všadeprítomné využitie dronov pre oblasti, ako sú výstavba, energetika a priemyselná kontrola.

Whitton zdôraznil: „Sektor dodania pomocou dronov sa stane jedným z väčších príležitostí pre trh, neočakáva sa však dosahovanie návratnosti do piatich rokov.“

Aj keď si spoločnosť Amazon myslí, že v roku 2019 môže začať s doručením balíkov pre oblasť s dosahom 25 kilometrov, je stále potrebné získať osvedčenia od FAA, vrátane časti 135, v rámci oprávnenia na prevádzkovanie leteckých aktivít. Doteraz však odstránili jednu regulačnú prekážku, keďže od FAA dostali osvedčenie o letovej spôsobilosti.

„Celkovo bude ich ambícia v roku 2019, pre poskytovanie služby doručovania balíkov pomocou dronov o niekoľko mesiacov oneskorená. Avšak už úspešne otestovali dodania pomocou dronov v USA, Veľkej Británii, na Islande, v Číne, Indonézii a Afrike (v prípade núdzovej pomoci), vďaka čomu sa blížia k využitiu ich budúcej hodnoty.

“Očakáva sa, že dodávky týchto bezpilotných zariadení do roku 2030 dosiahnu globálne príjmy až do výšky 10 miliárd dolárov, čo predstavuje 14% všetkých komerčných príjmov zo sektora drronov.”

Predtým, ako dôjde k čomukoľvek z toho, čo sa pravdepodobne stane, je potrebné riešiť vážne problémy, ktorým čelí rozvoj bezpilotných prepravných zariadení (UTM).

Súvisiace:
Lietajúce taxíky by tu mohli byť už za 6 rokov
Boeing a Porsche sa spojili, aby vyvinuli lietajúce elektrické auto

Jedným z nich je jednoduché sledovanie a používanie registračných čísiel pre množstvo bezpilotných lietadiel, ktoré sú už vo vzduchu. Ďalším nedostatkom je efektívna technológia komunikačného spojenia pre operácie na veľké vzdialenosti.

Aj keď tieto technické prekážky ignorujú, existuje slabý ekosystém vývojárov aplikácií a poskytovateľov riešení v oblasti dronov, ktorí by vedeli ponúkať niektoré riešenia pre UTM, ale účinne nerealizujú koordináciu s hlavnými vládnymi inštitúciami, ako je NASA, s cieľom rozvíjať komplexné pokrytie.

Whitton ďalej poznamenal: „Pravdepodobne neuvidíme všadeprítomné doručovanie bezpilotných lietadiel, lietajúce taxislužby alebo masívny spotrebiteľský trh s dronmi tak, ako si to ľudia v roku 2015 mysleli.“

„Namiesto toho bude rast v odvetviach bezpilotných lietadiel závisieť od poskytovania nákladovo efektívnych trojrozmerných leteckých snímok a podpore v rámci odvetví, ktoré k nim predtým nemali prístup, konkrétne pre stavebníctvo, ťažbu, energeticky hodnotné aktíva a infraštruktúru.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: RoboticsAutomation

Facebook komentár