Čokoládoví zajaci sú stále drahšími.

Zlé počasie a rastúci dopyt v Ázii tlačia nahor ceny kakaa, ktoré je kľúčovou zložku v procese spracovania čokolády.

Tzv. index mliečnej čokolády, ktorý sleduje ceny komodít, vrátane kakaového masla, cukru, mlieka a sušenej srvátky, je v porovnaní s minuloročnou Veľkou nocou v zisku 10%.

Zlé počasie v krajinách kde sa kakao pestuje má negatívny vplyv na úrodu, čo spôsobuje globálny nedostatok.

Celosvetové spoločnosti ako Mondelez, Hershey, Lindt a Nestlé v posledných dvoch rokoch oznámili zvýšenie veľkoobchodných cien. Prieskumná spoločnosť Euromonitor International poznamenala, že cena kakaa stabilne rástla, cez samotné zvyšovanie cien, alebo menšie objemy.

Západná Afrika, ktorá produkuje viac ako 60% svetového kakaa, bola v poslednej dobe zasiahnutá suchom. Ghana, ktorá je druhým najväčším svetovým producentom po Pobreží Slonoviny, medzi augustom a októbrom (kľúčové mesiace pre vegetačný cyklus kakaa) dosiahli najmenší objem zrážok od roku 1999.

Tento región sucho zasiahlo o mesiac skôr, než bolo obvyklé počas iných rokov. Tieto suché, prašné vetry zo Sahary zvyčajne prichádzajú medzi decembrom a marcom, čo má za následok menší objem slnečného svetla a spôsobuje pokles teploty.

Výroba v Južnej Amerike, ktorá je ďalším významným regiónom kakaa by mala podľa očakávaní, z dôvodu sucha spôsobeného javom El Niño, počas tohto roka klesnúť.

Súvisiace: Zvýšenie cien čokolády by z nej mohlo urobiť luxusný tovar

El Niňo je periodicky sa opakujúca odchýlka v systéme morského prúdenia v Pacifiku, keď sa výrazne zvyšuje prísun povrchovej teplej vody smerom od západnej časti Tichého oceánu k západnému pobrežiu Južnej Ameriky. Tento jav taktiež viedol k suchu v Indonézií (ktorá je ďalším významným producentom kakaa).

Medzinárodná Organizácia Kakaa v sezóne 2015/2016 očakáva nedostatok produkcie v hodnote 113 tisíc ton.

Citigroup očakáva, že kakao sa bude počas tohto roka obchodovať na rekordnej úrovni. Analytici banky uviedli, že vyššie ceny vedú k obmedzovanie rastu tržieb.

Medzitým sa celosvetová spotreba čokolády zvyšuje. Spotrebitelia v Ázii, Pacifiku a Indií zisťujú, že ich chuť na sladké rastie, keďže sa očakáva (podľa očakávaní Euromonitoru), že oblasť Ázie a Pacifiku do roku 2017 spotrebuje viac kakaových prísad, ako v Severnej Amerike.

Zdroj: TheWallStreetJournal

Facebook komentár