Kakao – druhá najvýkonnejšia komodita roku 2013, by mala podľa všetkého byť na prvom mieste aj v tomto roku, z dôvodu zníženiu zásob u najväčších svetových výrobcov. S týmto vyjadrením prišiel Phillip Futures zo Singapurskej brokerskej spoločnosti.

Kakao uzavrelo rok v zisku 26 percent, len jeden krok od 27 percent roka 2013 – víťaza zemného plynu, z dôvodu obáv celosvetového nedostatku zásob a rastúcom dopyte po tovare, ktorý sa používa na výrobu čokolády.

Phillip Futures vo výhľadu jeho firmy pre rok 2014 na trh poľnohospodárskych komodít prisudzuje rozbeh cien suchým, nepriaznivým poveternostným podmienkam ohľadom  zásobovania plodín na Pobreží Slonoviny a Ghany – najväčších pestovateľov kakaa na svete.

( Súvisiace: Táto mena môže byť v roku 2014 najvýkonnejšia – Forex )

Kým ceny futures kontraktov u kakaa odštartovala rok 2014 takmer o 3 percentá nižšie, čím dosiahli viac ako sedem-týždňové minimá, vzhľadom k doplneniu zásob z úrady zo západnej Afriky, Phillip Futures – vedúci analytik trhu komodít sa domnieva, že štrukturálne zmeny  v tomto roku zásadne zmenia trh s kakaom.

“Poľnohospodári z Pobrežia Slonoviny vymieňajú plochu na pestovanie kakaa, ako zistili, že je lepšie pestovať palmový olej a kaučuk, pretože poskytujú príjem počas celého roka, zatiaľ čo kakao poskytuje príjem iba na obdobie zberu úrody,” – poznamenal Avtar Sandhu.

Tento broker očakáva, že trend zníženého výkonu, v kombinácii s robustnou spotrebou dláždiť cestu pre zisky kakaa počas roka 2014.

Očakáva, že predaje čokolády na celosvetovom trhu by mali v roku 2014 rásť o 2 percentá, kde ázijska chuť na sladké by mala podľa očakávaní prekonať globálny dopyt – ročným tempom o 5 percent – v závislosti na výskumnej spoločnosti Euromonitor.

( Súvisiace: Miliardári začínajú rok 2014 o pol bilióna dolárov bohatší: Najväčší víťazi a porazení )

Analytik Phillip taktiež poukázal na to, že súčasné zvýšené pomeru kakao/maslo odrážajú silné trendy spotreby v Severnej Amerike, na ázijskych a európskych trhov.

Sandhu v tomto roku očakáva nedostatok kakaa vo výške 200 000 ton, na zadnej strane rastúceho dopytu.

Medzitým, International Cocoa Organization (ICCO) počas minulého mesiaca uviedla, že očakáva prekročeniu dopytu voči produkcie o 70 000 ton, za obdobie, ktoré začalo v októbri.

( Súvisiace: Recesia v USA je blízko … a Fed ju nemôže zastaviť. Nastane v roku 2014? )

Ďalej sa domnieva, že tento deficit by mohol pokračovať až do roku 2018, čo by bolo najdlhšie obdobie nedostatku, od kedy  táto organizácie začal zbierať svoje dáta.

Phillip Futures vo svojej správe ďalej uviedol: “Je nepravdepodobné, že trh kakaa v dohľadnej dobe uvidí svetlo na konci tunela, ako sa očakáva, že dopyt bude rásť, zatiaľ čo produkcia zostáva na slabých úrovniach, čo bude len ďalej zhoršovať situácie v oblasti nedostatku zásob. Je vysoká pravdepodobnosť, že globálne dodávky kakaa sú schopné uspokojiť dopyt, čo bude aj naďalej významným zdrojom podpory na trhu s kakaom”.

Zdroj: Bottom Up Investing

Facebook komentár