Nedotknuté pláže Chorvátska, čisté more a teplé počasie po vojne za nezávislosť v rokoch 1991-1995 znamenali, že sa turisti začnú opäť vracať. Teraz, tvárou v tvár rozvíjajúcemu sa cestovnému ruchu, sa táto krajina potýka s jednou väčšou dilemou: ako sa využiť svoje prírodné bohatstvo, bez toho aby sa poškodilo.

William Bartlett, akademický špecialista na juhovýchodnú Európu u London School of Economics (LSE) poznamenal: “Chorvátsko má krásne pobrežie a príjemné počasie, s veľkým množstvom prírodnej krásy. Nórsko má ropu a Chorvátsko má pobrežia. Mali by urobiť všetko preto, aby toho využili.”

Cestovný ruch je v súčasnosti pre Chorvátsko najväčším priemyslom, čo v minulom roku predstavovalo 12,1 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). V priebehu nasledujúcich 10 rokov by mal zaznamenať zvýšenie podielu na úroveň 17,1 percenta.

Súvisiace: Graf: Miera nezamestnanosti mladých vo svete a na Slovensku – 2014

V minulom roku Chorvátsko navštívilo približne 12,9 miliónov turistov, pochádzajúcich najmä z Nemecka a neďalekého Talianska a Slovinska, rovnako ako Ruska, Francúzska a ďalších európskych krajín.

Vláda dúfa, že cestovný ruch bude pomáhať Chorvátsku zotaviť sa z takmer šesťročnej recesie a plánuje v tomto priemysle do roku 2020 preinvestovať 7 miliárd eur (9,5 miliardy amerických dolárov), čo by malo vytvoriť až 32 000 pracovných miest.

Nové Baleárske ostrovy?

Existujú pochybnosti, že aj táto expanzia by mohla predstavovať riziko, ktorému čelili rôzne španielske letoviská, ako je Costa Brava, čo ilustruje úskalia zlého vývoja.

Emil Tedeschi, generálny riaditeľ chorvátskej nadnárodnej spoločnosti Atlantic Grupa povedal: “Musíme zachovať všetku tú krásu, ale taktiež by sme to mali premeniť v peniaze. Ak ale všetko zalejeme betónom, dostaneme nové Baleárske ostrovy v Španielsko, ktoré určite nie sú najkrajším miestom. Bol som tam a bol by nerád, aby sme zopakovali podobnú chybu.”

Povedal, že masívne sumy boli vynaložené na výstavbu hotelov, ale zabudlo sa na potrebnú infraštruktúru, ako aj vodovodné a kanalizačné systémy, ani prístavy a čerpacie stanice potrebné pre jachty.

Tedeschi dodal: “Viem si predstaviť, že by sme to vedeli vybudovať po dobu dvoch rokov, ale je potrebné to všetko premyslieť, naplánovať a zrealizovať potrebné projektovanie.”

Súvisiace: Prečo by slabšie Nemecko mohlo zasiahnuť aj Slovensko?

Ivica Mudrinic, vedúci predstaviteľ Chorvátskeho zväzu zamestnávateľov a viceprezident spoločnosti Deutsche Telekom poznamenal: “Skôr než stavať ďalšie hotely, Chorvátsko by malo pracovať na zvýšení úrovní obsadenosti a o predĺžení turistickej sezóny mimo leta.”

Mudrinic ďalej povedal, že outdoorové športy, ako je jazda na bicykli, pešia turistiku a rafting by mohli podporiť rozvoj cestovného ruchu, kedy teploty sú miernejšie.

Dodal: “Ak ste schopní využívať existujúcu infraštruktúru hotel, hovoríte o výraznému zvýšeniu tržieb.”

Tedeschi, medzitým “kulinársku turistiku” navrhol ako možnú alternatívu, ktorá je úspechom daždivých dní Baskicka v Španielsku, čo sa týka prilákaním návštevníkov.

Tedeschi dodal: “Táto časť Španielska nebola hlavným turistickým miestom, ale sa stal veľkým cieľom z dôvodu jeho gastronómie.”

Súvisiace: Chcete investovať na Kube? Naučte sa byť trpezlivým

Vysoké vystavenie ekonomickej situácií v EÚ

Bartlett z LSE poznamenal, že závislosť Chorvátska v oblasti cestovného ruchu je vysoko vystavená poklesu hospodárskeho cyklu a to najmä v Európe.

“Chorvátsko by sa mohlo snažiť vyhladiť tento vplyv vďaka cyklu prostredníctvom lepšieho využitia svojich daňových príjmov v čase, kedy je cestovný ruch slabý,” … “To je otázka lepšieho riadenia verejných financií.”

Dodal, že Chorvátsko by sa taktiež snažiť vyberať ďalšie turistické dane. Denná daň návštevníka sa už využíva a pohybuje sa v rozmedzí 3,5 až 7,0 kun ($ 0,63 – $ 1,26) v závislosti na lokalite a ročnom období.

Zdroj: TheGuardian

Facebook komentár