Úrady v Chorvátsku uviedli, že farmaceutická firma a 364 ľudí (väčšina z nich sú údajne lekári) čelia veľkému vyšetrovaniu na trhu farmaceutických liekov.

Úradníci uviedli: Vedúci manažéri farmaceutickej firmy Farmal podplatili sieť lekárov a lekárnikov, ktorí predpisovali produkty tejto spoločnosti.

Oni boli obvinení z podplácania, zneužívanie moci a korupcii.

Miestne médiá uviedli, že sa jedná o najväčšiu obžalobu svojho druhu v súdnej histórii tejto krajiny.

Úplatkárstvo

Ľudia z tohto sektora uviedli, že by sa zdravotný systém mohol zrútiť, keby vyhodili všetkých zapletených doktorov. V Chorvátskuje je zhruba 5000 lekárov.

Miestne médiá uviedli, že mnohým z  nich dostali pokuty.

Vo svojom vyhlásení protikorupčná agentúra Chorvátska uviedla, že top manažment firmy Farmal, so sídlom v severnom meste Ludbrežania bol obvinený z podplácania “zdravotníckych pracovníkov,” väčšinou lekárov primárnej starostlivosti a lekárnikov.

Ďalej uviedla: “Tieto pokuty boli udelené 364 chorvátskym občanov a farmaceutickej spoločnosti Farmal pre úplatkárstvo, zneužívanie moci a korupciu.”

Súvisiace:
Farmaceutický gigant Johnson & Johnson pokutovaný za podplácanie $ 2,2 mld. 
Farmaceutický gigant GlaxoSmithKline mení stratégiu provízií pre lekárov
GlaxoSmithKline zaplatí $ 3 miliardy za najväčší podvod v americkej histórii

Agentúra nespresnila, koľko presne bolo obvinených lekárov, ale miestne médiá podľa agentúry AFP uviedla, že bolo obžalovaných zhruba 300 lekárov.

Tlačová agentúra ďalej uviedla, že niektorým podozrivým ak budú odsúdení hrozí trest až piatich rokov odňatia slobody.

Lekárom a lekárnikom boli ponúknuté úplatky, vrátane peňazí a cestovania, v hodnote medzi 5-10% z liekoch, ktoré predpísali (podľa Sofia News Agency).

Jedná sa o zločiny vykonané v rokoch 2009 až 2012.

Dátum súdu ešte treba určiť.

Chorvátsko už predtým než sa predtým stalo členom Európskej únie bojovalo s problémom rozšírenej korupcie. V rámci opatrení zaviedlo veľké množstvo reforiem.

Zdroj: BBC

Facebook komentár