Nabudúce ak dostanete lístok za prekročenie rýchlosti, buďte vďačný, že nežijete vo Fínsku. Teda ak ročne nezarábate 7 miliónov dolárov.

Rovnako ako v mnohých severských krajinách, vodiči vo Fínsku neplatia pokuty za porušenie skutočnej rýchlosti namieste. Väčšina pokuty je stanovená podľa príjmov vodiča. Takže ak podnikateľ Reima Kuisla išiel rýchlosťou 103 kilometrov za hodinu a je tam zóna s maximálnou povolenou rýchlosťou 80 km/h, úrady sa pozreli na jeho daňové priznanie za rok 2013 a videli, že zarobil 6,5 milióna eur, čo je viac než 7 miliónov amerických dolárov.

Kuisla na svoje Facebook účte si posťažoval a povedal, že sa zvažuje odsťahovanie do zahraničia.

Napísal: “Vo Fínsku je nemožné žiť v pre určité typy ľudí, ktorí majú vysoké príjmy a bohatstvo.”

Súvisiace: Vodič rozbil Lamborghini Aventador v luxusnej štvrti Londýna + Video

Ale Kuislova pokuta je docela lacnou v porovnaní s ostatnými uvedenými severskými krajinami, ktoré v súčasnosti dávajú pokuty na základe zárobkov. V roku 2010, vodič Ferrari vo Švajčiarsku s históriou porušovania a čistým majetkom o hodnote viac ako 20 miliónov dolárov dostal pokutu za 290 000 dolárov. V Nemecku, môžu pokuty za prekročenie povolenej rýchlosti dosahovať už aj úroveň 16 miliónov dolárov.

Politici uvádzajú, že výška pokút na základe majetku je spôsobom, ako odradiť bohatých jednotlivcov od rýchlej jazdy, keďže vedeli ľahko zaplatiť za pokuty z porušenia zákona. Ale samozrejme treba poznamenať, že vlády majú taktiež radi príjmy.

Či tak alebo onak, život v severskom rýchlom pruhu ich môže prísť veľmi draho. Kuisla dostal pokutu 54 000 eur, alebo tesne pod 60 000 dolármi.

Zdroj: BBC

Facebook komentár