Keď sa ľuďom povie o Monaku, na myseľ im prídu myšlienky ako bohatstvo, rýchle autá a kasína. Ale len veľmi málo ľudí premýšľa o tom, ako tento malý mestský štát sa stal Mekkou (centrom) bohatých.

Táto malá slnečná krajina na pobreží Stredozemného mora, vo Francúzsku je domovom pre zhruba 38 000 ľudí a podľa WealthInsight je jeden z nich milionárom. Taktiež tým pádom dosahuje aj najvyššie HDP na obyvateľa z celého sveta.

Veľkou výhodou tejto krajiny sú dane. Toto kniežatstvo v roku 1869 zrušilo daň z príjmov a iné daňové sadzby pre firmy a jednotlivcov sú tu naozaj mimoriadne nízke. Vyhliadka pre udržanie väčšiny svojho bohatstva prilákala ľudí z viac ako 100 krajín.

Medzi slávnych obyvateľov patrí jazdec Formuly 1 – Lewis Hamilton, tenisová hviezda Novak Djokovič a Lady Tina Green, manželka britského maloobchodného miliardára, menom sir Philip Green.

Súvisiace: Najdrahší a najluxusnejší byt na svete je v Monaku

Okrem daňových výhod, bohatí maju taktiež radi Monako pre jeho životný štýl.

Kombinácie mierneho počasia počas celého roka, politickej stability a nabitým kalendárom tzv VIP udalostí, ako je Grand Prix, sa ukázali obzvlášť atraktívnymi.

Monako je taktiež ľahko prístupné cez letisko v Nice a nachádza sa len kúsok od hraníc.

Yolande Barnes, ktorá je riaditeľkou realitnej poradenskej spoločnosti Savills poznamenala, že mnoho mimoriadne bohatých jednotlivcov radšej uprednostňuje Monako, pre ďalšími daňovými rajmi, ako sú Kajmanské ostrovy.

Uviedla: “Ľudia sa nechcú cítiť, že sú vo vyhnanstve,” … “Je to správne miesto pre významný počet bohatých jednotlivcov sveta.”

Tieto všetky fakty ešte zvyšujú atraktivitu Monaka (je zhruba o veľkosti Central Parku v New Yorku), keďže trh s nehnutelnosťami čelí navyšovaniu cien. Dopyt je vysoký, ponuka je veľmi nízka a ceny nehnuteľností jednoznačne rastú.

Luxusné nehnuteľnosti v Monaku sa predávajú za zhruba 9000 dolárov za štvorcový stopu (0,092 m2), čo je zhruba o 50% viac ako v porovnateľných miestach v New York City.

Jachty sú v Monaku taktiež veľký biznisom. Mnoho miestnych realitných kancelárií si prenajíma jachty pre ich zákazníkov, ktorí sú ubytovaní v ich apartmánoch a vilách.

Súvisiace: Toto som sa naučil prácou pre milionárov, ktorí sa sami vypracovali

S tými všetkými peniazmi všade naokolo, nie je žiadnym prekvapením, že Monako si vybudovalo zdravý finančný sektor, ktorý predstavuje približne 17% ekonomiky.

Barnosová dodal: “Je to výborné miesto pre podnikanie,” a dodala, že najväčší dopyt je tu práve po službách správy majetku a financovanie jácht.

Súvisiace: Monako: výzvy lákadla pre bohatých ľudí tohto sveta

A na rozdiel od toho, čo môžete očakávať, to určite nie je pokojné miesto pre bohatých.

Zvuky Monaka môžu byť naozaj hlasné a drsné, keďže obyvatelia takmer skoro vždy po meste riadia svoje luxusné športové automobily. A tento rev motorov sa ešte viac odráža spomedzi výškové bytové domy.

Mnoho turistov často prichádza len preto, aby si mohli tieto ultra-luxusné vozidlá vyfotiť.

Zdroj: NYTimes, Savill

Facebook komentár