9_veci_ktore_by_ste_nikdy_nemali_hovorit_pocas_vyjednavania_o_mzde

Ste si na 96% istý, že ste pripravený stretnúť sa so šéfom a vypýtať si zvýšenie platu. Alebo ste v situácii, keď sa pracovné pohovor chýli ku koncu a blíži sa platová ponuka. Určite sa vám prihodila situácia, že ste povedali nesprávnu vec v nevhodnej chvíli.

Bez ohľadu na to, koľkokrát ste vyskúšali, čo povedať, vždy existuje riziko, že sa niečo také stane. Práve preto by ste sa namiesto paniky mali poriadne pripraviť.

Obrátili sme sa na Josha Doodyho, autora knihy “Fearless Salary Negotiation”, aby nás poradil a pripravil na proces vyjednávania o mzdách. Doody poznamenal: ”Sprostredkovanie platov je spolupráca a kľúčovou súčasťou úspešnej spolupráce je dobrá komunikácia,” … “Je dôležité, aby bol obsah komunikácie jasný, aby ste sa vyhli nejednoznačnosti, čo by mohlo situáciu skomplikovať a vyjednávací proces spomaliť.”

Namiesto toho, aby Doody jednoducho zdieľal veci, ktoré by ste mali povedať, je tu, aby vás varoval pred potenciálnymi vyjednávacími chybami, ktorým sa treba vyhnúť, ak chcete získať plat, ktorý žiadate. Tu je 9 vecí, ktoré nikdy nemožno povedať pri vyjednávaní o výške mzdy:

1. “V súčasnosti” alebo “V súčasnosti robím …”

Najčastejšou otázkou, ktorú náboroví pracovníci kladú kandidátom, je niečo ako: “Tak kde ste práve teraz z hľadiska mzdy a čo očakávate, ak prejdete k nám?” Nenechajte sa na túto otázku nachytať.

Doody uvádza: ”Nazývam túto otázku ako “Hrôzostrašnú otázku mzdy” a je to zradné, pretože sa zvyčajne objavuje na začiatku procesu rozhovoru a väčšina kandidátov ju nepovažuje za súčasť platového vyjednávania, hoci jednoznačne je,” … “Odpoveď na túto otázku zverejnením čísel môže veľmi sťažiť rokovanie, pretože môže kandidáta zatlačiť do úzkych. Platová ponuka je následne takmer vždy viazaná na tieto čísla. To môže kandidáta vyjsť naozaj draho, ak je firma ochotná ponúknuť oveľa vyšší plat, než aký kandidát žiadal.”

2. “Požadovaná” alebo “Moja želaná mzda je …”

Nezverejňujte aktuálny alebo požadovaný plat! Snaha dostať sa z tejto chyby môže byť zložitá a každá situácia je jedinečná. Avšak jeden spôsob, ako sa z týchto čísel dostať, je preskúmať balík výhod z dôvodu nedostatku finančnej odmeny. Ak ponuka zdravotného poistenia, platená dovolenka, cieľový bonus alebo iné aspekty benefitov sú nedostatočné, môže ich kandidát použiť ako dôvod na to, aby požiadal o vyšší plat ako kompenzáciu.

Namiesto toho skúste niečo ako:

Nerád by som zdieľal môj súčasný plat. Radšej by som sa sústredil na hodnotu, ktorú môžem pridať tejto spoločnosti, a nie na to, aký mám plat v mojom súčasnom zamestnaní. Nemám na mysli konkrétne číslo požadovanej mzdy a vy viete lepšie, akú hodnotu by moje zručnosti a skúsenosti mohli priniesť vašej spoločnosti. Chcem, aby tento krok bol pre mňa veľkým krokom, pokiaľ ide o zodpovednosť aj platové ohodnotenie.

3. “Prepáčte”

Podľa Doodyho “rokovanie je nepríjemné a naša prirodzená tendencia je pokúšať sa “vyhladiť” hrany na náročnom rozhovore. Ospravedlňovanie by pre náborového pracovníka mohlo signalizovať, že by ste boli ochotní ustúpiť, a to by vás mohlo vyjsť draho. Neospravedlňujte sa za to, že vyjednávate. ”

4. “Nie” a iné negatívne slová

“Chcete priebežne zlepšovať svoju situáciu počas vyjednávania a najjednoduchšie to urobíte tým, že sa budete vyhýbať negatívnemu jazyku a budete sa zameriavať na pozitívny jazyk. Namiesto” Nie, to mi nevyhovuje…”(dve negatívne slová) môžete povedať:” Pre mňa by bolo pohodlnejšie… “(pozitívne slová) Negatívne slová spomaľujú proces a môžu vytvárať zábrany, ktoré sťažujú spoluprácu. Použitie iba pozitívnych slov je na začiatku ťažké, ale s praxou to bude lepšie.”

5. “Áno”

Zatiaľ čo to môže vyzerať ako presné slovo, ktoré sa má použiť s personálnym pracovníkom, Doody trvá na tom, že by malo byť používané s opatrnosťou. “Často dostanete pracovnú ponuku, ktorá sa zdá byť naozaj príťažlivá a mohlo by to byť oveľa viac, ako ste očakávali. Váš inštinkt v takomto prípade by mohol len akceptovať ponuku, pretože je naozaj dobrá.”

Ale je dostatočne dobrá?

“Je možné, že v tejto situácii podceňujete sami seba. Namiesto “Áno” formulujte protiponuku, aby ste zistili, nakoľko ju môžete vylepšiť. Rokovanie by malo skončiť tým, že spoločnosť povie “Áno” vám, alebo vyčerpáte otázky, ktoré ste mali pripravené. Potom ste rokovania skončili.”

6. “Neskôr” alebo “Môžem sa s tým zaoberať po tom, ako začnem.”

Prokrastinátori, toto je pre vás. “Niekedy je jednoduchšie vyhnúť sa nepríjemným častiam rokovania odložením tých častí rozhovoru až po tom, čo ste prijatí do zamestnania. To môže byť veľmi nákladná chyba, pretože nebudete mať rovnakú voľnosť, aby ste vyjednávali a zlepšovali svoju pozíciu. Preneste sa cez nepohodlie a získajte čo najlepšie výsledky. ”

7. Pokúste sa alebo “Môžeme skúsiť …?”

Vyskúšať je pasívne slovo, ktoré zanecháva veľa nejasného priestoru, a to nechcete. Je treba odpovedať: “Snažili sme sa a jednoducho to nefungovalo.” Nehovorte im, aby sa “pokúsili “urobiť niečo, používajte pozitívnejší jazyk ako “Bol by som viac spokojný s… “.”

8. “Viac”

Zatiaľ čo toto slovo sa zdá byť protiintuitívne, pretože vyjednávate, aby ste získali viac, je to slovo, ktoré je príliš všeobecné na úspešné vyjednávanie. Namiesto toho, aby ste požadovali “viac” platu alebo “viac” dovolenky, buďte v správny čas konkrétny.

“Keď vyjednávate, nenechávajte veci na fantáziu. Namiesto “Mohli by ste sa zamerať na plat…? ” Povedzte:” Bol by som spokojnejší so základným platom vo výške 105 000 dolárov.””

9. “Chcem”

Nakoniec, slovo “chcieť” môže vyjednávania sťažiť. Použitie tohto nástroja môže podkopať celý predpoklad vášho tvrdenia, že si zaslúžite vyšší a konkurenčnejší plat. Prejdite do rokovania s faktami a číslami, čo je presvedčivejšie. Zistite, aký by mal byť váš základný plat a pozrite sa, aké sú priemyselné normy.

Mohli by ste hovoriť o tom, čo chcete, čo nie je tak dôležité, alebo môžete hovoriť o tom, čo spoločnosť chce, čo nie je tak silné, ako hovoriť o tom, čo spoločnosť potrebuje – čo je najdôležitejšia vec. Zamerajte sa na potreby spoločnosti a na to, ako môžete pomôcť uspokojiť tieto potreby, aby mohli ľahko vidieť vašu hodnotu a pracovať na tom, aby vám to kompenzovali.

Preložil: Jakub Harman

 

Zdroj: Glassdoor.com

Facebook komentár