9_veci_ktore_by_ste_pri_vyjednavani_o_plate_nikdy_nemali_hovorit

  • Keď žiadate o zvýšenie platu alebo vyjednávate o plate v novej práci, musíte strategicky voliť slová.
    Vyjednávanie o plate je spolupráca a úspešná spolupráca si vyžaduje dobrú komunikáciu – preto musíte znieť veľmi jasne.
  • Mali by ste sa vyhnúť zverejneniu vášho súčasného platu s odkazovaním sa na to, čo je vaša “túžba” alebo čo “chcete”, a používaniu negatívnych slov.
  • Ste si na 96% istý, že ste pripravený naplánovať stretnutie so šéfom, aby ste požiadali o zvýšenie platu. Alebo sa možno blížite ku koncu pracovného pohovoru a ponuka je na dohľad. Avšak, ak ste ako ja, určite ste sa už strapnili tým, že ste povedali niečo nesprávne v absolútne najnevhodnejšom čase. Uff!

Len žiadnu paniku.

Bez ohľadu na to, koľkokrát ste si nacvičovali, čo povedať, vždy existuje riziko, že stratíte loptu tesne pred skórovaním. Namiesto panikárenia sa pripravte.

Aby sme nás vytrénovali na proces vyjednávania o mzdách, obrátili sme sa na Josha Doodyho, autora knihy “Vyjednávanie o plate bez strachu”. Doody poznamenal: “Vyjednávanie o plate je spolupráca a kľúčovou súčasťou úspešnej spolupráce je dobrá komunikácia,” … “Je dôležité, aby bolo jasné čo komunikujete, aby ste sa vyhli nejednoznačnosti, čo by mohlo veci skomplikovať a spomaliť proces vyjednávania.”

Súvisiace: 3 skvelé vyjednávacie tipy, ktoré som sa naučil od Steva Jobsa

Namiesto toho, aby Doody jednoducho navrhol čo by ste mali povedať, je tu na to, aby vás varoval pred potenciálnymi vyjednávacími pozemnými mínami, ktorým by ste sa mali vyhnúť keď sa budete snažiť získať plat, ktorý si zaslúžite. Tu je 9 vecí, ktoré nikdy nemožno hovoriť pri vyjednávaní platu:

1. “V súčasnosti” niečo ako “V súčasnosti zarábam …”

Najčastejšou otázkou, ktorú sa pohovorujúci opýta kandidáta, je niečo ako: “Takže, kde sa nachádzate práve teraz z hľadiska mzdy a čo očakávate od tohto vášho kroku?” Nedajte sa nachytať.

Doody poznamenal: ”Túto otázku o plate nazývam obávanou a je to zložité, pretože zvyčajne príde na začiatku rozhovoru a väčšina kandidátov ju nepovažuje za súčasť platového vyjednávania, hoci je,” … “Odpoveď na túto otázku zverejnením čísla môže sťažiť efektívnosť neskoršieho vyjednávania, pretože môže kandidáta zablokovať. Akonáhle zverejnia súčasný alebo želaný plat, ponuky, ktorú dostanú, budú veľmi pravdepodobne blízke týmto číslam. Pre firmu by to mohlo byť nákladné, ak by ponúkla oveľa vyšší plat, ako bol práve zverejnený. ”

2. “Želané” niečo ako “Moja želaná mzda je …”

Nezverejňujte aktuálny alebo želaný plat! Doody ďalej poznamenal: “Pozviechať sa z tejto chyby môže byť zložité a každá situácia je jedinečná. Avšak, jedným spôsobom, ako sa vyhnúť týmto číslam, je preskúmať balíček výhod kvôli nedostatkom,” … “Ak ponuka zdravotného poistenia, platená dovolenka, cieľový bonus alebo iné aspekty balíčka benefitov nie sú ohromujúce, môže ich kandidát použiť ako dôvod na to, aby žiadal o vyšší plat ako kompenzáciu.”

Namiesto toho skúste niečo ako:

Nerád by som zverejňoval môj súčasný plat. Radšej by som sa sústredil na to, akým prínosom môžem byť pre túto spoločnosť, a nie na to, koľko zarábam v mojom súčastnom zamestnaní. Nemám žiadne konkrétne číslo, čo sa týka želanej mzdy, a vy viete lepšie ako ja, akú hodnotu by moje zručnosti a skúsenosti mohli priniesť vašej spoločnosti. Chcem, aby tento krok bol pre mňa veľkým čo sa týka zodpovednosti aj odmeny.

3. “Prepáčte”

Podľa Doodyho “vyjednávanie je nepríjemné a našou prirodzenou tendenciou je pokúsiť sa uhladiť hrany náročného rozhovoru. Povedať “prepáčte” by mohlo signalizovať pohovorujúcemu alebo prijímaciemu manažérovi, že by ste boli ochotní ustúpiť, a to by sa vám nemuselo vyplatiť. Neospravedlňujte sa za vyjednávanie.”

4. “Nie” a iné negatívne slová

“Stále chcete zlepšovať svoju situáciu počas vyjednávania. Urobíte to tak, že sa budete vyhýbať negatívnemu štýlu reči a zameriate sa na ten pozitívny. Namiesto “Nie, to nie je pre mňa” (dve negatívne slová) môžete povedať: “Radšej by som…“ (pozitívne slová). Negatívny štýl veci spomaľuje a môže vytvárať zábrany, ktoré sťažujú spoluprácu. Použitie čisto pozitívnych výrazov je zo začiatku ťažké, no praxou sa to zlepší.”

5. “Áno”

Zatiaľ čo toto môže znieť ako jasné slovo, ktoré sa má použiť pri rozhovore s personálnym pracovníkom, Doody trvá na tom, že by malo byť používané s opatrnosťou. “Často dostanete pracovnú ponuku, ktorá sa zdá byť naozaj príťažlivá a môže to byť oveľa viac, ako ste očakávali. Váš inštinkt, v takomto prípade, by bol, akceptovať ponuku, pretože je taká dobrá.”

Ale je to naozaj dosť dobré?

“Je možné, že ste v tejto situácii podcenili svoju hodnotu. Namiesto “Áno” formulujte proti-ponuku, aby ste zistili, ako ju ešte môžete vylepšiť. Vyjednávanie by malo skončiť tým, že spoločnosť povie “Áno” vám. Akonáhle oni povedia “Áno” vám, alebo vy vyčerpáte svoje požiadavky, až vtedy sa vyjednávanie skončí.”

6. “Neskôr” niečo ako “Môžem sa tým zaoberať po tom, ako nastúpim.”

Okolkovači, toto je pre vás. “Niekedy je jednouchšie vyhnúť sa nepríjemným častiam vyjednávania odložením týchto častí rozhovoru až po tom, čo budete prijatí do zamestnania. To môže byť veľmi vážna chyba, pretože, keď už nastúpite, nebudete mať rovnaké možnosti na vyjednávanie a zlepšovanie svojej pozície. Preneste sa cez svoje nepohodlie a získajte čo najlepší výsledok hneď.”

7. “Pokúsiť sa” niečo ako “Môžeme skúsiť …?”

Doody tvrdí: “Pokúsiť sa je pasívne slovo, ktoré zanecháva veľa manévrovacieho priestoru, a to nechcete,” … “Ľahko niekto povie – úprimne, či nie – “Pokúsime sa …” a odpoveď bude: “Snažili sme sa, ale jednoducho sa nedalo.” Nežiadajte ich, aby sa “pokúsili“ niečo urobiť. Radšej používajte pozitívnejší jazyk, ako “Cítil by som sa lepšie, keby…”.

8. Viac

Zatiaľ čo toto slovo sa zdá byť neintuitívne, pretože vyjednávate, aby ste získali viac. Je to slovo, ktoré je príliš všeobecné na úspešné vyjednávanie. Namiesto toho, aby ste požadovali “viac” peňazí alebo “viac” dovolenky, je toto váš čas, aby ste boli konkrétni.

“Neponechávajte veci fantazii, keď vyjednávate. Miesto “Mohli by ste urobiť niečo s platom?” Povedzte: “Bol by som spokojnejší so základným platom vo výške 105 tisíc dolárov.”

Súvisiace: Jednoduchý návod na to ako vyjednať vyšší plat

9. Chcem

Napokon slovo “chcem” môže zničiť vyjednávanie. Jeho použitie môže podkopať celý predpoklad vášho tvrdenia, že si zaslúžite vyšší, konkurenčnejší plat. Vyjednávajte s faktami a číslami, aby ste boli presvedčiví. Začnite s výsledkami vášho osobného odhadu platu. Poznajte svoju cenu. Zistite, aký by mal byť váš základný plat a pozrite sa na to, aké sú normy v tom odvetví.

Doody dodáva: ”Mohli by ste hovoriť o tom, čo chcete, čo však vôbec nie je dôležité. Alebo môžete hovoriť o tom, čo chce spoločnosť, to však nie je až také účinné, ako hovoriť o tom, čo spoločnosť potrebuje. To sú tie najdôležitejšie veci,” … “Zamerajte sa na potreby spoločnosti a na to, ako im vy môžete pomôcť tieto potreby uspokojiť, aby mohli hneď vidieť vašu hodnotu a pracovať na tom, aby vám to vykompenzovali.”

Preložila: Patricia Hrúzová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných ale aj motivačných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: LifeHacker

Facebook komentár