Známe svojimi piesočnatými plážami a rumovými nápojmi sa rozhodlo Puerto Rico pridať medzi svoje charakteristické črty aj povesť daňového raja pre bohatých.
Od začiatku roka naštartoval tento ostrovný štát masívnu reklamnú kampaň svojich nových daňových systémov. Tie v spojení s nádhernými plážami, množstvom súkromných škôl a nízkymi nákladmi na život by sa mali stáť neodolateľným lákadlom pre zabezpečených riaditeľov rôznych investičných fondov a nadnárodných spoločností.
Zatiaľ sa do Puerto Rica nasťahovalo iba zopár menej významných milionárov, riaditeľov obyčajných lokálnych firiem. No oficiálne úrady oznámili, že svoj príchod sem zvažuje ďalších 40 prevažne Amerických podnikateľov.
Daňové úľavy môžu byť veľmi citeľné, najmä ak ide o ročné miliónové príjmy, tvrdí Barry Breeman, ktorý sa sem presťahoval aj s rodinou po tom čo jeho investičná firma investovala do miestneho realitného trhu.
Milionármi tu samozrejme nikto nepohŕda ale skutočným miliardárom by sa domáca vláda potešila oveľa viac. Takým je aj investičný manažér John Paulson, ktorý podľa agentúry Bloomberg v týchto mesiacoch plánuje svoj príchod na ostrov.
Dôkazom toho má byť aj jedno zo zriedkavých vystúpení J. Paulsona, v ktorom razantne poprel všetky informácie v médiách. Ľudia z jeho blízkeho okolia však tvrdia, že ide iba o maskovanie plánov 57-ročného riaditeľa.
Ak aj p. Paulson svoje presťahovanie nakoniec zruší, miestni úradníci a realitní makléri budú aj naďalej poľovať na bohatých klientov, aby tak z Puerto Rica urobili americký daňový raj taký, akými sú Írsko alebo Singapur. Ich výhodami sú pritom oveľa väčšia blízkosť, teplejšie podnebie a možnosť ponechania amerického občianstva, čo napríklad nie je možné v prípade krajín ako Švajčiarsko.
Ako vraví miestny minister financií Baco Bague, zodpovedný tiež za marketing ostrova, nie je to až také ťažké stráviť 183 dní v roku, hoci aj na jachte v miestnych vodách. Je to malá povinnosť za legalizáciu svojich príjmov pri nižších daňových odvodoch. Ostrov už naštartoval svoju cestu aby tak dobehol krajiny ako Írsko alebo Singapur.
Možno sa niekto pozastaví nad tým, že úradne Puerto Rico spadá pod vplyv USA a teda nemôže poskytovať extra výhody oproti iným štátom USA. V skutočnosti je tu ale daňový systém nastavený inak ako v ostatných federatívnych celkoch. Už teraz väčšina miestnych obyvateľov s výnimkou zamestnancov štátnej správy, neplatí žiadne daňové odvody zo svojich príjmov. Stačí im pritom, že na území ostrova strávia 183 dní v roku.
Nové daňové pravidlá sú iba pokračovaním snáh o rôzne daňové manipulácie, cieľom ktorých je oživiť slabú ekonomiku. Priemerný príjem obyvateľa Puerto Rica je 15,200 dolárov čo je najnižší ukazovateľ spomedzi ostatných federatívnych štátov. Predchádzajúca snaha podobného charakteru z roku 2006 skončila neslávne po zamietnutí americkým kongresom. Podľa vtedajšieho návrhu nemali americké spoločnosti podnikajúce aj na území Puerto Rica platiť žiadne dane čo bolo označené za okrádanie zvyšných daňových poplatníkov.
Súčasné zmeny sú však radikálnym obratom, kedy daňové úľavy nie sú zamerané na podnikanie ale iba na samotný príjem. Daňové odvody z dividendných ziskov boli znížené z tridsaťtri percent na nulu a daňové zaťaženie na finančné príjmy, typické pre riaditeľov rôznych fondov, bolo stanovené na desať až nula percent.
Celý systém je zároveň dôkladne premyslený aby svojou štruktúrou zapadal medzi daňové normy USA. Rezidenti tak síce musia vypĺňať daňové priznania, no nevzťahuje sa na nich povinnosť platiť 15 percentnú daň ani na predaný majetok, ktorý mali vo vlastníctve najmenej desať rokov. Tieto nariadenia by mali podľa názoru Michaela Pfeifera prilákať nových daňových poplatníkov vďaka možnosti reštrukturalizácie daňových odvodov. Práve na tie sa začala špecializovať jeho právnická spoločnosť sídliaca vo Washingtone.
Pán Baco Bague, zodpovedný za rozvoj ekonomiky Puerto Rica, sa rozhodol podporiť medializáciu nového systému naplánovaním komerčných prednášok na Východnom pobreží. Ich hlavnými návštevníkmi by sa mali stať predovšetkým finančné a právnické firmy spolu s bohatými jednotlivcami. Vďaka novým zmenám sa totiž Puerto Rico stalo dokonalejšou verziou Floridy, kde nájdeme podobné daňové nastavenia.
Tie sem neustále priťahujú rôznych manažérov ako tomu bolo aj celkom nedávno, keď miestna developerská spoločnosť prijímala na dvojdňovú návštevu skupinu riaditeľov zo severovýchodného pobrežia. Počas návštevy bolo klientom predstavené miestne prostredie, jeho daňové výhody, množstvo golfových ihrísk a kancelárií s výhľadom na oceán.
Floride sa pomaly ale isto darí priťahovať špičkových manažérov z ostatných štátov USA. Bolo tomu tak aj v prípade Edwarda S. Lamperta, riaditeľa spoločnosti ESL Investments, ktorý sem presťahoval svoju kanceláriu z neďalekého Connecticatu.
Záujem o daňové zvýhodnenia, ktoré ponúkajú Florida a Puerto Rico, je masívne podporovaný narastajúcou neochotou niektorých zámožných ľudí platiť podľa nich nespravodlivé a neprimerané daňové odvody. Takým príkladom je aj francúzsky herec Gerard Depardiieu, ktorý reagoval na novo zavedenú 75 percentnú daň pre bohatých, prijatím ruského pasu. Ten mu zaručuje daňové poplatky v rozmere maximálne 13 percent.
Sťahovanie do Puerto Rica však môže vyznieť oveľa jednoduchšie ako tomu v praxi skutočne je. Niektorí právnici a finanční manažéri vyjadrujú svoje obavy nad novým imidžom, ktorí klienti nadobudnú po presťahovaní sa na ostrov. Ide totiž o čiastočnú podobu slabého patriotizmu, taký ako majú ľudia chrániaci peniaze v rajoch ako Švajčiarsko, Izrael či Singapur a na ktorých americké úrady neustále poľujú.
A aj keď systém Puerto Rica je legislatívne úplne v poriadku, niektorí investori vyžadujú aby boli riaditelia investičných a iných spoločností vždy v blízkosti ústrednej kancelárie. Robí sa to tak aj v americkej City Banke, kde riaditelia jednotlivých investičných divízií musia byť vždy v blízkosti svojich zamestnancov.
Puerto Rico bolo ťažko zasiahnuté nedávnou niekoľkoročnou finančnou krízou čo sa výrazne premietlo najmä cez vysokú mieru nezamestnanosti, ktorá tu dosahuje nadpriemerných 13 percent. Len v decembri ponížili agentúra Moody´s hodnotenie ostrova na jeden stupeň pred hodnotením odpad. Niečo podobné urobila aj spoločnosť Breckenridge Capital Advisors, ktorá upozornila že sa ostrov valí do stavu bankrotu. Puerto Rico ma najslabší penzijný fond v Amerike, vďaka čomu môže už o rok vyčerpať všetky svoje finančné prostriedky.
Práve prílev bohatých klientov by mohol znamenať aj prílev potrebných financií. Margaret Pena Juvelier je realitnou maklérkou, ktorá sa presťahovala z Amerického pobrežia do San Juan aby tu pracovala pre spoločnosť Sotheby International Realty. „Denne tu dostávam 10 až 15 telefonátov alebo emailov od klientov so záujmom o prehliadku nehnuteľností.“ poznamenáva skúsená maklérka.
Pre týchto klientov neraz posiela čierne SUV auto so šoférom v obleku, aby tak splnila štandardy ľudí, ktorí sem veľakrát priletia na súkromných lietadlách. Sú to zákazníci, ktorých viac zaujíma dostupnosť celozrnnej stravy alebo kvalita zdravotnej starostlivosti než samotné ceny nehnuteľností. Nikolas Prouty zo spoločnosti Valivan Advisors poznamenáva, že to bol záujem a zároveň aj strach z niečoho nového, čo ho donútilo presťahovať sa z Connecticatu do San Juanu.
Iná realitná maklérka, Ana Gonzalez Brunet tvrdí, že v poslednom období mala hneď niekoľko perspektívnych záujemcov o 5 miliónovú vilu Acquamarina v blízkej vzdialenosti od San Juanu. Tento domček, s podzemným parkovaním a perfektným výhľadom na more má v susedstve predajne ako Cartier, Salvatore Ferragamo alebo Louis Vuitton. Podľa nej si ani nevšimnete, že už nie ste vo vychytaných štvrtiach Manhattanu. Kto si ale takéto nehnuteľnosti prezerá, maklérka prezradiť odmieta, keďže súkromie je pre úspešných ľudí veľmi dôležité.
Preložil: Michal Molnár
Zdroj: Repeatingislands.com
Facebook komentár