Najhoršie obavy investorov pre Grécko sa začínajú zhmotňovať, keďže krajina realizuje kontrolu kapitálu a pravdepodobne počas zajtrajšieho dňa nezaplatí platbu dlhu. Americké akcie dosiahli ich najhorší obchodných deň v niekoľkých mesiacoch, a americký akciový index S&P 500 je v súčasnosti v ročnej strate. Európske akciové trhy taktiež dnes prepadli.

Po prvé, skóre akciových trhov:

Akciový index Dow:  17 596.35 bodov, -350,33 bodov, (-1,95%)
Akciový index S&P 500: 2 057.64, -43,85, (-2,09%)
Nasdaq:  4 958.47, -122,04, (-2,40%)

A tu sú top správy dnešného dňa:

1) Grécko v utorok nezaplatí splátku. Úradník pre denník Wall Street Journal poznamenal: “Vláde tak bude chýbať platba MMF o hodnote 30 miliónov eur. To však nebolo celkom nečakané, hoci existovali nádeje, že rokovania počas niekoľkých posledných dní môžu zhmotniť viaceré núdzové poskytnutia likvidity zo strany Európskej centrálnej banky. Zajtrajším neuhradením, tak Grécko bude so svojimi splátkami meškať, aj keď sa to technicky nepovažuje za bankrot, je to takmer to isté.

2) Grécky premiér Alexis Tsipras poznamenal, že Grécko nebude vyhodené z eurozóny. Podľa agentúry Bloomberg, Tsipras v rozhovore povedal, že krajina sa bude vedieť zaobísť aj bez záchranného programu. Povedal, že urobil všetko pre dosiahnutie dohody s európskymi veriteľmi Grécka.

3) Grécky akciový index Athens Stock Exchange a banky v Grécku budú počas celého týždňa uzavreté, ako súčasť kontroly kapitálu a zabráneniu nedostatku hotovosti. Už počas víkendu bolo vidno dlhé fronty pred bankomatmi, keďže sa ľudia snažili vytiahnuť svoje úspory. Vláda uložila 60 eurový limit na všetky výbery, aj keď to neplatí pre návštevníkov so zahraničnými účtami a dôchodcovia môžu byť schopní získať prístup k svojim peniazom už vo štvrtok.

4) Nepokojná situácia na trhu začala v nedeľu v noci. Euro voči doláru dosiahlo štvortýždňové minimum, ale časom počas dnešného dňa zotavilo všetky straty a odrazilo sa na maximá k úrovni 1,1278. Ropa klesla o viac ako 2% a obchodovala sa v strate počas celého obchodného dňa. Ropa s označením West Texas Intermediate klesla na minimá k úrovni 58,05 dolárov za barel. Všetky hlavné európske akciové trhy prudko poklesli; veľké indexy v Nemecku, Španielsku, Taliansku a Francúzsku klesli o viac ako 4%.

5) Niekoľko analytikov poznamenalo, že bolesť amerických akcií z Grécka bude minimálnou a dočasnou. Tom Lee z investičnej spoločnosti Fundstrat v poznámke pre klientov dnes poznamenal: “Grexit by nemal zmeniť Náš pozitívny postoj k akciám v USA.” V ďalšej poznámke počas dnešného dňa nám iní analytici napísali: “Je možné očakávať pred hlasovaním vyššiu volatilitu, avšak nevidíme známky širšej nákazy. Je pravdepodobné, že nebude mať vplyv na kvalitu amerických akcií.”

6) Ratingová agentúra S&P znížila rating Grécka na CCC- z CCC, len dva stupne od D – ako default (platobná neschopnosť). Agentúra S&P vo svojom vyhlásení uviedla: “Interpretujeme rozhodnutie Grécka o uskutočnení referenda, ohľadom návrhoch jej oficiálnych veriteľov “ako ďalší dôkaz o tom, že Tsiprasova vláda bude uprednostňovať domácu politiku, cez finančnú a hospodársku stabilitu a členstvo v eurozóne.”

7) Na trhy vplýva aj samostatná dlhová kríza v Puerto Rico, kde jeho vláda pripustila, že nemôže ďalej platiť svoje záväzky z verejného dlhu o hodnote 72 miliárd dolárov. Agentúra Fitch popoludní znížila rating Puerto Rico na CC od B. Biely dom poznamenal, že americká vláda nepremýšľa o záchrane ostrova. V nedeľu MMF navrhol ťažké úsporné opatrenia.

8) Čínske akcie sa prepadli až do medvedieho trhu. Čínsky akciový index Shanghai Composite index dnes klesol o viac ako 3% a v súčasnosti je tak od svojich maxím dosiahnutých 12. júna v strate až 22%. Počas víkendu Ľudová banka Číny znížila úrokové sadzby a znížila povinné minimálne rezervy, čo malo byť vykonané na spomalenie prepadu čínskych akciových trhov.

9) Z amerických ekonomických dát, Výrobný index z Dallaského Fedu sa odrazil zo 6-ročného minima a v júni dosiahol na úroveň -7. Ekonómovia odhadovali úroveň -16. Respondenti prieskumu poznamenali, že rastúce mzdové tlaky boli uvolnené vplyvom nízkych cien ropy.

10) A nerealizované predaje domov domov v máji vzrástli na deväťročné maximum. Tržby medzimesačne vzrástli o 0,9% na sezónne očistených 112,6, čo je najvyššia úroveň od apríla roku 2006 a medziročne vzrástli o 8,3%.

Facebook komentár