Akcie_skupiny_Lyft_vo_svojom_debute_na_Wall_Street_vyskocil_o_viac_ako_20%

Už niekoľko rokov sa Uber pokúšal byť pred spoločnosťou Lyft a ďalšími konkurentmi, keďže kombinoval agresívne fundraisingové a špinavé triky. V jednom okamihu počas roka 2017, bývalý CEO spoločnosti Uber – Travis Kalanick, bol zachytený na video, kde sa chválil, že bolo “hračkou” konkurovať firme Lyft. Poznamenal: “Porazil som ich.”

Ale v piatok to bol Lyft, kto porazil spoločnosťou Uber, keďže sa stal prvou spoločnosťou, ktorá sa vydala na túto trať.

Akcie spoločnosti Lyft sa v piatok ráno začali obchodovať na americkej burze Nasdaq za 87,24 dolárov, čo je viac ako 20% nárast oproti jeho cene počiatočnej verejnej ponuky (IPO). Silný debut na Wall Street by mohol byť povzbudivým znamením pre dlhý zoznam technologických startupov z okruhu kapitalizácie niekoľkých miliárd o ktorých sa predpokladá, že budú zverejnené neskôr v tomto roku, vrátane spoločnosti Uber.

Spoločnosť Lyft vo štvrtok ocenila svoju počiatočnú verejnú ponuku na hodnote 72 dolárov za akciu a ocenila tak kapitalizáciu spoločnosti na úrovni okolo 24 miliárd dolárov. Táto suma bola vyššia ako pôvodný navrhovaný cenový rozsah od 62 po 68 dolárov za akciu.

Zakladatelia spoločnosti Lyft – Logan Green a John Zimmer sa v nezvyčajnom kroku pripojili k ostatným manažérom, aby vrámci svojich aktivít pre zdieľanie automobilov v Los Angeles odštartovali debut na Wall Street, teda tisíce míľ od burzy Nasdaq. Na tlačovom podujatí tu tím spoločnosti Lyft oznámili, že plánujú každým rokom investovať 50 miliónov dolárov alebo 1% svojich ziskov, (podľa toho čo bude väčšou hodnotou) na podporu dopravných iniciatív v mestách, počnúc Los Angeles.

Zimmer na podujatí poznamenal: “Lyft bol proti veľkým konkurentom úspešný, pretože sme vždy uprednostňovali dlhodobo udržateľný rast našej komunity a našej spoločnosti.”

Zimmer a Green založili Lyft v roku 2012 s cieľom prehodnotiť dopravu a potrebu vlastníctva automobilov. Ich služba si rýchlo vyvinula reputáciu ako priateľskejšia alternatíva voči spoločnosti Uber. Lyft v prvých dňoch označovali svoje autá pomocou chlpatých ružových fúzov a cestujúci boli vyzývaní, aby sedeli vpredu.

Veľkú časť z jej histórie, však bola taktiež videná ako vzdialený konkurent Uberu. Uberu sa z dôvodu rozsiahlych finančných prostriedkov v hodnote niekoľkých miliárd dolárov darilo rýchlo expandovať na nové trhy po celom svete. Následne v roku 2017 spoločnosť Uber čelila negatívnym titulkom o svojej kultúre na pracovisku a bojkotmi zákazníkov. To taktiež viedlo odchodu manažérov, vrátane Kalanicka.

Súvisiace: Lyft plánuje minúť $300 miliónov na službu Amazon Web Services

Kým Uber čelil kontrole škôd, Lyft sa snažil získať viac peňazí, rozšíril sa na desiatky ďalších miest a voči svojmu súperovi získal podiel na trhu. Podľa jej podania sa podiel spoločnosti Lyft na americkom trhu prepravných služieb zvýšil v decembri 2018 na 39% z 22% na konci roka 2016.

Konkurencia však stojí obe spoločnosti rozsiahle finančné prostriedky. Čistá strata spoločnosti Lyft sa v roku 2018 vyšplhala na 911 miliónov dolárov, čo je viac ako ktorýkoľvek iný americký startup (v roku) pred jeho IPO. Nemôže to trvať dlho. Uber v priebehu minulého mesiaca povedal, že v roku 2018 prišiel o 1,8 miliardy dolárov.

Kathleen Smith, riaditeľka spoločnosti Renaissance Capital, ktorá spravuje fondy obchodované na burze, zamerané na IPO poznamenala: “Je ohromujúce, čomu tu investori čelia,” …. “Neziskový model na verejnom trhu nefunguje.”

Napriek rozsiahlym stratám analytik spoločnosti DA Davidson – Tom White v oznámení vyjadril optimizmus o spoločnosti v poznámke pre investorov, pričom citoval “pokračujúci rast” širšieho trhu a “impozantný podiel na trhu spoločnosti Lyft v USA.”

Lyft v súčasnosti musí poukázať na silu svojej značky voči investorov, keďže vrámci podnikania by si mali udržať svoju hybnú silu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár