Spolocnosti-vytvaraju-pomocne-fondy-pre-postihovanych-ludi-potratovym-zakonom

Firma Bumble a generálna riaditeľka konkurenčnej zoznamovacej platformy Match Group vytvárajú záchranné fondy pre ľudí, ktorých sa týka texaský zákon, ktorý zakazuje potraty už od šiestich týždňov tehotenstva. A tým odštartovali korporátnu reakciu na legislatívu, ku ktorej sa začali pridávať ďalšie spoločnosti vrátane Lyftu a Uberu.

Spoločnosť Bumble, ktorá sídli v hlavnom meste štátu (Austine) a vedie ju generálna riaditeľka Whitney Wolfe Herd, v stredu uviedla, že vytvorila fond „na podporu reprodukčných práv žien a ľudí z celého rodového spektra, ktorí majú záujem o potraty v štáte Texas“.

„Podnikanie spoločnosti Bumble je založené na ženách a vedené ženami a od prvého dňa sme sa postavili za tých najzraniteľnejších. Budeme pokračovať v boji proti regresívnym zákonom, ako je #SB8,“ poznamenala na sociálnej sieti Twitter s odvolaním sa na štátny zákon, ktorý bol v máji schválený republikánskym guvernérom Gregom Abbottom a nadobudol účinnosť v priebehu tohto týždňa.

Podľa firmy Bumbl, finačné prostriedky pôjdu na pomoc organizáciám, ktoré podporujú reprodukčné práva žien, vrátane Fund Texas Choice.

Match Group má taktiež ústredie v Texase. Spoločnosť so sídlom v Dallase vlastní Match.com a zoznamovacie aplikácie vrátane Tinder, Plenty of Fish, OkCupid a Hinge. Generálna riaditeľka Shar Dubeyová uviedla, že vytvára fond, ktorý zaistí, aby zamestnanci a ich blízke osoby mohli vyhľadať starostlivosť mimo štátu.

Dubeyová v internej správe poznamenala: “Spoločnosť spravidla nezaujíma politické stanoviská, pokiaľ to nie je relevantné pre naše podnikanie. Ale v tomto prípade som ja osobne, ako žena v Texase, nemohla mlčať.”

Dodala: “Každý by určite mal vedieť o nebezpečenstve tohto vysoko represívneho a nespravodlivého zákona, ktorý nerobí výnimky ani pre obete znásilnenia alebo incestu. Bola by som nerada, aby náš štát podporoval tento veľký krok späť v oblasti práv žien.”

Generálna riaditeľka spoločnosti Match Group - Shar Dubey.

Generálna riaditeľka spoločnosti Match Group – Shar Dubey.

Texaský zákon – ktorý nadobudol účinnosť v stredu po tom, ako Najvyšší súd USA a federálny odvolací súd nerozhodli v prospech pokusov o jeho zablokovanie – zakazuje poskytovateľom potratov vykonávať potraty, akonáhle je zistený srdcový tep plodu. Podľa odporcov by to fakticky postavilo mimo zákon najmenej 85% potratov, ktoré sú v štáte vykonávané.

Podľa Elizabeth Sepperovej, odborníčky na právo a profesorky na Texaskej Univerzite, sa zákon vzťahuje aj na kohokoľvek, nielen na lekárov, ktorí „pomáhajú alebo potláčajú“ obmedzený potrat.

Sepperová ďalej uviedla, že podľa nového zákona „sa na potraty mimo štátu nevzťahujú šesťtýždňové obmedzenia a to, čo s čím je potrebné pomôcť je teda potrat v rozpore so šesťtýždňovým obmedzením štátu Texas“. Dodala, že pre spoločnosti so sídlom v Texase by nový zákon mohol sťažiť presvedčenie zamestnancov, aby sa presťahovali práve do tohto štátu.

„Aktuálne sa jedná o nastavenie, ktoré je voči potratom mimoriadne nepriateľské,“ … „A myslím si, že to zo sebou prinesie skutočnú výzvy čo sa týka náboru a toho aby sa ľudia presťahovali do Texasu,“ … “toto je určite signál, najmä pre ženy vo vedení, že to nemusí byť pre nich prijateľné.“

Dokonca v piatok, generálny riaditeľ spoločnosti Lyft – Logan Green v statuse na sociálnej sieti Twitter uviedol, že jeho spoločnosť vytvorí fond právnej obrany, ktorý by ochránil všetkých vodičov žalovaných podľa zákona za presun osoby, ktorá sa snaží vykonať potrat.

Sepperová ďalej poznamenala, že znenie zákona ponecháva otvorenú možnosť, kde by vodič mohol niesť zodpovednosť za to, že niekoho privezie na potrat, možno aj vtedy, ak nevie, že sa tak udeje. Zákon uvádza, že sa vzťahuje na každého, kto „vedome podniká správanie, ktoré napomáha alebo obmedzuje výkon alebo podnecovanie“ k potratu „bez ohľadu na to, či daná osoba vedela alebo mala vedieť, že potrat bude vykonaný alebo bol vyvolaný v rozpore so“ zákonom.

„Ak sa vedome angažujete v správaní, teda napríklad keď niekoho niekam veziete, teda ste ten kto niekomu pomáha, následne sa stávate zodpovedným,“ … „Jedná sa tak o veľmi prísne znenie zákona, kedy vodič môže byť zodpovedným, aj keď nevie, že niekoho k potratu v rámci svojej príce vezie.“

Green zo spoločnosti Lyft uviedol, že zákon „hrozí potrestaním vodičov za to, že dostanú ľudí tam, kam potrebujú – obzvlášť ženy, ktoré uplatňujú svoje právo voľby“. V samostatnom tweete dodal, že spoločnosť daruje 1 milión dolárov na plánované rodičovstvo, „aby sa zaistilo, že doprava nikdy nebude prekážkou prístupu k zdravotnej starostlivosti. Pozývame ďalšie spoločnosti, aby sa k nám pridali“.

Neskôr v piatok, generálny riaditeľ spoločnosti Uber – Dara Khosrowshahi na twitteri uviedol, že spoločnosť Uber pokryje aj všetky zákonné poplatky, ktoré ich vodičom vyplývajú zo zákona, pričom uviedol, že „vodiči by nemali byť ohrození tým, že dostanú ľudí tam, kam chcú“.

 

Zdroj: CNBC, CNN

Facebook komentár