Akciove_trh_dosiahli_rekorne_maximu_prvykrat_od_januara

Americké akciové trhy v utorok vzrástli na rekordné hodnoty, čo je prvýkrát od 26. januára.

Na čele s technologickými firmami a verejno-prospešnými firmami, americký akciový index S&P 500 prekonal svoj predchádzajúci rekord na hodnote 2 872,87 bodov. V dnešnom obchodovaní sa navýšil o 0,6% na 2 872,93 bodov.

Tento rast na nové maximá zhoduje s ešte väčším medzníkom, ktorý bol na akciových trhoch dosiahnutým: Po tom, ako sa trh dnes uzavrel, tento býči (rastúci) trh sa oficiálne stal najdlhším v histórii, keďže je meraný jeho výstupom z miním, ktoré boli dosiahnuté počas recesie v roku 2009.

Akciové trhy vzrástli po februárovej korekcii, ktorá predstavovala pokles o 10% oproti predchádzajúcemu maximu na úrovni, ktorá bola iba štvrtým v rámci tohto býčieho trhu. Pokles znížil všeobecný akciový index Dow Jones o viac ako 1000 bodov, čo bolo najviac v histórií a zničil investičné produkty, ktoré profitovali z nízkej volatility, ktorá prevažovala na trhoch počas väčšiny minulého roka.

Americké akcie boli v tomto roku podporované silným rastom zárobkov, aj napriek obchodným sporom, turbulenciám na rozvíjajúcich sa trhoch, vyšším úrokovým sadzbám a ďalším faktorom, ktoré v priebehu roka viedli k vytvoreniu rozsiahlej volatility.

Výnosy amerického akciového indexu S&P 500 v prvom štvrťroku dosiahli úroveň 23%, čo je najsilnejší výsledok za posledných sedem rokov. Takmer všetky spoločnosti indexu S&P 500 zaznamenali najsilnejšie výsledky za druhý štvrťrok. Podľa spoločnosti FactSet – súčasný trend znamená, že stále viac spoločností, ako kedykoľvek predtým, dosahujú vyššiu mieru zisku, než analytici očakávali.

Kristina Hooperová, analytička v investičnej spoločnosti Invesco poznamenala: “Tento trh býkov bol úžasný a akcie od začiatku vzrástli o viac ako 300%.”

“Súhlasím s tým, že oceňovanie vo všeobecnosti sa rozšírilo, avšak firemné výsledky boli silné a verím, že americké akcie budú v krátkodobom horizonte pravdepodobne aj naďalej prekonávať celosvetové indexy, vzhľadom na silu americkej ekonomiky a vnímanú bezpečnosť amerických akcií v uprostred obchodných vojen. ”

Graf: Vývoj amerického akciového indexu S&P 500
Akciove_trh_dosiahli_rekorne_maximu_prvykrat_od_januara_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár