Akciove_trhy_klesli_v_najhorsom_dni_od_oktobra_2018

  • Akciové trhy čelili prepadu, na základe čoho akciový index Dow Jones zatvoril v strate viac ako 600 bodov.
  • Technologické spoločnosti vo väčšine prípadov ohlásili neuspokojivé výsledky.
    Počet pracovných miest bol pozitívny, ale pre niektorých ekonómov môže byť príliš rýchly.
  • Ceny ropy klesli.

Americký akciový index Dow Jones ukončil posledné obchodovanie v najväčšom bodovom poklese od októbra 2008, keďže odpísal 666 bodov. Jeho pokles v percentuálnom vyjadrení dosiahol 2,56%, čo bolo najviac od Brexitu.

Veľký pokles nastal po tom, čo niektoré z najväčších firiem svete zverejnili svoje výsledky v štvrťroku okolo Vianoc. Tie boli sklamaním. Počas tohto týždňa ohlásili výsledky technologickí giganti ako Apple, Facebook, Google a Microsoft všetci mali vo svojich správach nedostatočné výsledky, teda až na spoločnosť Amazon, ktorá zaznamenal solídny štvrťrok.

Ministerstvo práce USA počas včerajšieho dňa zároveň zverejnilo silné čísla, keďže americká ekonomika pridal 200 000 pracovných miest, pričom ekonómovia predpovedali nárast o 180 000 ľudí. Priemerný hodinový zisk sa medziročne navýšil 2,9%, čo predstavuje najväčší výsledok od recesie. To viedlo niektorých k tomu, aby si položili otázku, či sa trh práce prehrieva.

Súvisiace: Obchodníci za jediný deň na burze zarobili $ 294 miliónov

Výrazné mzdy a rast počtu pracovných miest znížili 10-ročný výnos amerických štátnych dlhopisov až na 2,85%, čo je najviac za štyri roky. To taktiež spôsobilo, že ekonómovia Wall Street posilnia svoje predpovede k trom zvýšeniam úrokových sadzieb od Federálneho rezervného systém v roku 2018. Zvýšenie sadzieb bude jedným zo spôsobov, ako sa Fed pokúsi “vylievať studenú vodu na rozhorúčený trh.“

Cena americkej ropy WTI v piatok klesla, keď sa vrátila k 65 dolárom, ktorú prekročila v januári. Po zhoršení cien ropy o 0,5% nasledovali slabé výsledkoch zisku od spoločnosti Exxon, ktorá klesla o 6,66%. Ropná spoločnosť nedosiahla očakávania ani v oblasti príjmov a ani ziskov, čo sa však za posledné štyri roky stalo len trikrát. Táto spoločnosť je taktiež súčasťou amerického akciového indexu Dow Jones.

Akciove_trhy_klesli_v_najhorsom_dni_od_oktobra_2018_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár